Poli Iaşi – Dinamo 1-0. Cătălin Hlistei, gol de” Mondiale” în poarta lui Oncescu

Politehnica Iaşi a obţinut o victorie foarte importantă, sâmbătă după amiază, în Copou, după ce a trecut de Dinamo, scor 1-0 (0-0), în etapa XV-a a ligii secunde, rezultat în urma căruia elevii lui Leo Grozavu şi-au asigurat în mare proporţie accederea în play off-ul competiţiei.

Gazdele au început ofensiv întâlnirea de pe Stadionul “Emil Alexandrescu”, Plămadă (min. 16) punându-l la grea încercare pe Oncescu, ieşit din poartă, cu un şut -bombă de la 45 de metri, însă balonul expediat de căpitanul Iaşului trece de puţin pe lângă transversală. În minutul 19, moldovenii cer penalty la henţul lui Patriche, după şutul din lateral al lui Roman, însă arbitrul nu a dat nimic. Plămadă are în min. 32 o nouă şansă de a perfora poarta lui Oncescu, însă trimite slab, cu capul, pe lângă buturi. În minutul 43, Larrucea semnează cea mai mare ocazie de gol a dinamoviştilor, însă Jankov este la post.

Încurajaţi de cei circa 6.000 de spectatori din tribune, ieşenii încep, din nou, în forţă repriza a doua şi în minutul 49 reuşesc deschiderea scorului. Harrison centrează perfect de pe partea dreaptă, balonul ajunge la Cătălin Hlistei, care-l execută pe Oncescu, din zece metri, cu o semi-foarfecă a la Richarlison în meciul cu Serbia de la Cupa Mondială. Până la final nu se mai întâmplă nimic notabil, decât cu excepţia accidentării lui Jankov, care a suferit o comoţie, fiind înlocuit în poartă cu Brânză.

Victorie absolut meritată a Iaşului, care a reuşit unul dintre cele mai bune meciuri din acest sezon. Dincolo de succes, care le asigură gazdelor trei puncte extrem de importante, trebuie remarcată determinarea extraordinară de care au dat dovadă cei mai mulţi dintre fotbaliştii Politehnicii. Echipa a început să arate din ce în ce mai mult cu antrenorul său, un tip care cere sacrificiu în teren, joc ofensiv şi apărare fermă.

Politehnica Iaşi. Jankov (min- 90+4 Brânză) – Martac, Tincu, Plămadă, Finica – Vaşvari, Telcean – Dumitru, Roman (min. 87 Marchioni), Hlistei (min. 87 Plokhotniuk), Harrison.

Dinamo. Oncescu – Moura, Giafer, Patriche, Şerban (min. 51 Amzăr) – Bena (min. 51 Neluţ Roşu),  Borcea (min. 82 Ghezali), Larrrucea, Iulian Roşu – Bani (min. 61 Al. Pop), Buhăescu.

În celelalte meciuri ale etapei a XV-a s-au înregistrat rezultatele: Gloria Buzău – Concordia Chiajna 0-1 (meci disputat vineri), Minaur Baia Mare – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 1-2, CSM Slatina – Politehnica Timişoara 0-0, Metaloglobus Bucureşti – Progresul Spartac 3-0, CSC Dumbrăviţa – Unirea Constanţa 2-0, Unirea Slobozia – Unirea Dej 1-1 (meciuri disputate sâmbătă), Ripensia Timişoara – Oţelul Galaţi 0-1 şi CSA Steaua – FC Braşov 0-1 (partide care au avut loc duminică). Etapa se va încheia luni, 28 noiembrie, de la ora 20.00, cu întâlnirea FK Miercurea Ciuc – CS Comunal Şelimbăr.

Clasament: 1. CSA Steaua – 32 p, 2. Unirea Slobozia – 29 p, 3. Politehnica Iaşi – 28 p, 4. Oţelul GFalaţi – 28 p, 5. Unirea Dej – 26 p, 6. FK Miercurea Ciuc – 25 p, 7. Gloria Buzău – 25 p, 8. FC Braşov – 23 p, 9. CSM Slatina – 21 p, 10. Dinamo – 21 p, 11. Concordia Chiajna – 20 p, 12. CS Comunal Şelimbăr – 18 p, 13. Viitorul Pandurii Târgu Jiu – 18 p, 14. Ripensia Timişoara – 16 p, 15. Metaloglobus – 16 p, 16. CSC Dumbrăviţa – 16 p, 17. Minaur Baia Mare – 14 p, 18. Progresul Spartac – 14 p, 19. Unirea Constanţa – 12 p, 20. Politehnica Timişoara – 9 p.

Etapa viitoare, ultima din acest an, programează întâlnirile: Steaua – Gloria Buzău (joi, 1 decembrie, ora 15.00), Concordia Chiajna – Unirea Slobozia (vineri, 2 decembrie, ora 13.00), Unirea Dej – Minaur Baia Mare, Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timişoara, Oţelul Galaţi – Metaloglobus, Progresul Spartac – CSM Slatina, Politehnica Timişoara – FK Miercurea Ciuc, CS Comunal Şelimbăr – CSC Dumbrăviţa, Unirea Constanţa – Politehnica Iaşi (sâmbătă, 3 decembrie, de la oea 11.00) şi FC Brasşov – Dinamo (sâmbătă, 3 decembrie, ora 13.15).