5:13 pm - Wednesday April 19, 7071

CSM Iaşi – HCF Piatra Neamţ 33-18. Victorie categorică a gazdelor, după două reprize total diferite

CSM Iaşi 2020 a debutat cu dreptul în returul Diviziei A de handbal feminin, fetele antrenorilor Daniel Bura şi Macrina Tomuleac câştigând sâmbătă după amiaza, în Sala Liceului cu Program Sportiv, pe HCF Piatra Neamţ cu scorul de 33-18 (7-11), după o partidă cu două reprize total diferite. Astfel, dacă în prima parte a meciului, gazdele au fost de nerecunoscut, fiind conduse la pauză la o diferenţă de patru goluri, în partea a doua a jocului, ieşencele au apăsat serios pe acceleraţie şi au făcut o repriză de vis, în care şi-au spulberat pur şi simplu adversarele. Ieşencele şi-au luat astfel revanşa în faţa nemţencelor, după ce în tur, acestea pierduseră surprinzător, scor 16-20, la debutul în Divizia A. În ciuda faptului că atacul CSM-ului a mers “ceas”, mai ales în repriza a doua, MVP-ul întâlnirii a fost declarată – pe bună dreptate – Anca Mihailuc, portăriţa Iaşului, un adevărat “înger păzitor” al echipei. Elevă a antrenorului Daniel Bura la Liceul cu Program Sportiv încă de când evolua la juniori, Anca a făcut adevărate minuni în poartă, aducându-şi serios contribuţia la succesul categoric al echipei sale.

În celelalte meciuri din etapa a X-a a Diviziei A (Seria B), disputate sâmbătă, s-au înregistrat rezultatele: Corona Braşov – Ştiinţa Bacău 62-12, CNE Sfântu Gheorghe – CSM Roman 28-26, CSM II Galaţi – HC Harghita Odorheiul Secuiesc 32-25, CSM Făgăraş – CSM Bacău 23-24.

Clasament: 1. Corona Braşov – 30 p, 2. CNE Sfântu Gheorghe – 27 p, 3. CSM Iaşi 2020 – 21 p, 4. CSM Bacău – 18 p, 5. CSM Roman – 15 p, 6. HCF Piatra Neamţ – 15 p, 7. CSM II Galaţi – 12 p, 8. HC Harghita – 6 p, 9. CSM Făgăraş – 6 p, 10. Ştiinţa Bacău – 0 p.

În etapa viitoare, CSM Iaşi 2020 va întâlni, săptămâna viitoare, în deplasare, pe CSM II Galaţi.