Handbal: Politehnica Iaşi s-a calificat în optimile Cupei României

După evoluţiile deloc convingătoare din play off-ul de promovare, unde au înregistrat două înfrângeri din tot atâtea jocuri, handbaliştii de la Politehnica Iaşi s-au revanşat în Cupa României. Miercuri după amiază, în Sala Liceului cu Program Sportiv (LPS), elevii lui Florin Spiridon au învins, într-un meci din turul I al Cupei României,  formaţia HC Pietricica Piatra Neamţ cu scorul de 40-26 (16-13), după o a doua repriză în care gazdelor le-a ieşit aproape totul. În urma acestui rezultat, Politehnica Iaşi s-a calificat în optimile Cupei României, fază a competiţiei în care urmează să evolueze şi echipele din Liga Zimbrilor. În alte emciuri din turul I, disputate tot miercuri, s-au înregistrat următoarele rezultate: CSM Focaşni – CSM Oradea 33-26, CSU Constantin Brâncuşi Târgu Jiu – Sporting Ghimbav 36-35, CSM Alexandria – CSM Vaslui 30-38 şi CSM Făgăraş – CSM Odorheiul Secuiesc 38-37 (după prelungiri). Echipele învingătoare s-au calificat în faza următoare a competiţiei.