5:14 pm - Saturday April 29, 5313

Stomart Iaşi – CS Universitar Ploieşti 60-73. Gazdele au jucat doar până la “pauza mare”

Stomart Iaşi a fost învinsă duminică, în Sala Polivalentă, de CS Universitar Ploieşti cu scorul de 60-73 (20-19, 19-18, 12-17, 9-19), în etapa a IV-a a play out-ului Ligii 1 de baschet masculin (locurile 9-14). Deşi încurajaţi pe întreaga durată a partidei de o foarte inimoasă galerie, tinerii jucători ai gazdelor nu au reuşit să  ţină ritmul cu adversarii decât în primele două sferturi, după care au cedat total iniţiativa. Cel mai bun marcator de la gazde a foist Călin Grădinaru (19 puncte), în timp ce Dragoş Cristea a reuşit 8 recuperări şi 6 pase decisive.

Într-un alt meci din etapa a IV-a, disputat duminică: CSŞ VSK Gheorgheni – ACS CNAV Eagles Bucureşti 79-58.-

Clasament: 1. CS Universitar Ploieşti – 6 p, 2. ACS Ralph Braşov – 6 p, 3. ACS CNAV Eagles Bucureşti – 5 p, 4. CSŞ VSC Gheorgheni – 3 p, 5. Stomart Iaşi – 2 p, 6. CSM CSU 2 Oradea – 2 p.

Etapa viitoare (duminică, 5 martie), Stomart Iaşi va întâlni în Sala Polivalentă formaţia ACS Ralph Braşov.