Oţelul Galaţi – Poli Iaşi 1-2. Ieşenii, un nou pas mare către promovare

Poli Iaşi a obţinut o victorie foarte importantă, duminică, la Galaţi, împotriva principalei contracandidate la promovarea în Superligă, trupa lui Leo Grozavu impunându-se la limită, scor 2-1 (1-1), în prima etapă a play off-ului Ligii 2.

Gazdele au început excelent întâlnirea, balonul trimis de Ursu (min. 7), din trei metri, fiind reţinut de Jankov. Patru minute mai târziu, Gorovei execută perfect o lovitură liberă de pe partea stângă şi Cisotti, nejenat de nimeni, reia în plasă: 1-0 pentru Oţelul. Bucuria elevilor lui Dorinel Munteanu nu a ţinut, însă, decât 30 de secunde: Plămadă “aruncă” o minge de la mijlocul terenului către Hlistei, care găsit excelent pe partea stângă îl serveşte perfect pe Cătălin Itu, iar fostul jucător al CFR-ului îl “execută”” pe Remus Pop.

Meciul este din ce în ce mai frumos, cu ambele formaţii căutând lovitura de graţie. Echilibrul partidei se rupe însă în minutul 26, atunci când Ghiocel îl loveşte cu gheata în tâmplă pe Itu, la un contact în apropierea porţii gazdelor. Jucătorul Iaşului este făcut KO, fiind transportat cu ambulanţa la spital. Arbitrul Cătălin Buşi din Râmnicu Vâlcea îi arată iniţial doar cartonşaul galben căpitanului gazdelor, după care, dându-şi seama de gravitatea faultului îl elimină de pe teren.

Rămasă în zece oameni, Oţelul se retrage instinctiv în apărare, permiţând ieşenilor să controleze jocul şi să ameninţe în permanenţă poarta adversă. Harrison (min. 28) şutează slab dintr-o poziţie favorabilă, după care Mogoş, intrat în teren în locul lui Itu, ratează o foarte bună ocazie de a aduce Iaşul în avantaj, după o gafă a lui Adăscăliţei (min. 39).

Repriza a doua se desfăşoară după aceleaşi coordonate, însă ocaziile clare de gol lipsesc. Golul victoriei oaspeţilor este reuşit de Antonio Dumitru (min. 67), care la prima atingere a balonului după ce l-a înlocuit pe Musi reuşeşte o devărată “bijuterie”: lob de la marginea careului peste portarul Remus Pop. Victorie extrem de importantă pentru Poli Iaşi, care în urma acestui rezultat se distanţează la şapte puncte faţă de Oţelul şi la 11 faţă de Dinamo, Gloria Buzău şi Unirea Dej.

Oţelul Galaţi: R. Pop – A. Rus, Yabre, ‘Ghiocel, Nedelea – Cisotti, I.Neagu (min. 69 Zivulic),  Gorovei (min. 46 D. Panait) – Mitoi (min. 69 Maxim), Cîrjan (min. 46 Cruceru), Ursu (min. 30 Adăscăliţei),

Poli Iaşi: Jankov – Martac, Plămadă, Katanec, Finica – Itu (min. 29 Mogoş; min. 52 Fr.Cristea), Marchioni. Roman – Musi (min. 67 A. Dumitru), Harrison (min. 52 R. Ion) .

În celelalte meciuri din prima etapă a play off-ului s-au înregistrat rezultatele: CSA Steaua – Unirea Dej 3-0 (meci disputat joi) şi Dinamo – Gloria Buzău 1-1 (întâlnire care s-a desfăşurat duminică).

Clasament: 1. CSA Steaua – 43 p, 2. Poli Iaşi – 43 p, 3. Oţelul Galaţi – 36 p, 4. Dinamo – 32 p, 5. Gloria Buzău – 32 p, 6. Unirea Dej – 32 p.

Etapa viitoare (sâmbătă, 1 aprilie): Oţelul Galaţi – CSA Steaua, Unirea Dej – Dinamo, Poli Iaşi – Gloria Buzău.