5:13 pm - Wednesday April 18, 0328

Politehnica Iaşi – Republica Moldova 41-0, într-un meci amical de rubgy

Rugbyştii de la Politehnica Iaşi au învins selecţionata Republicii Moldova cu scorul de 41-0 (24-6), sâmbătă, într-o partidă amicală disputată pe Stadionul “Tepro” din Tătăraşi. Întâlnirea, prima disputată în acest an de elevii antrenorilor  Cosmin Rațiu și Mihai Stuparu, în perspectiva debutului în noul campionat, programat pentru data de 1 aprilie, a fost dominată din primul şi până în ultimul minut de către gazde, care au arătat multă prospeţime în joc. Meciul s-a desfăşurat pe durata a patru reprize de câte douăzeci de minute fiecare și a fost condusă de arbitrii ieșeni Maria Atomi, Dragoș Bărgăoanu și Romică Dimitriu.

Politehnica Iaşi a reuşit nu mai puţin de șapte eseuri , prin Nicuță şi Matei – câte două, Curcan, Neagu și Holbocianu – câte unul și trei transformări, prin Michiduță. La gazde au evoluat: Racu, Goncear, Cangea – Stanciuc, Fânariu – Budăian, Baboiu, Arariței – Vaman (căpitan), Husdup – Nicuță, Curcan, Văcaru, Neagu – Michiduță. Rezerve au fost David, Matei, Găină, Ghinuț, Clapon, Holbocianu, Antonin, Gafița, Ignea și Matveev.