Politehnica Iaşi a ratat calificarea în sferturile de finală ale Cupei României la handbal

Politehnica Iaşi a fost învinsă joi după amiază, scor 25-31 (13-14), de Potaissa Turda, în optimile Cupei României la handbal masculin. Elevii antrenorului Florin Spiridon au făcut o primă repriză bună, în care au jucat de la egal la egal cu mult mai galonată echipă oaspete. Gazdele au condus şi la două goluri diferenţă  (12-10 și 13-11), însă doar atât, prima parte a jocului încheindu-se cu avantaj de un gol pentru oaspeţi. Din păcate pentru ieşeni, în repriza secundă, ardelenii au luat jocul în serios şi s-au distanţat confortabil pe tabela de marcaj. Oaspeţii au condus, la un moment dat, şi cu opt goluri diferenţă (16-24), pentru ca în final aceasta să se reducă la numai şase goluri. Cei mai eficace jucători de la gazde au fost Ghiga (9 goluri), Lătescu (4), Nivard, Brînduș (câte 3) şi Mocanu (două), în timp ce de la oaspeţi s-au remarcat Ghiţă şi Vereș (câte 5), Pop (4), Totoi (3), Dragas, Vojvodic, Pințoiu (câte două). În urma succesului înregistrat în faţa Politehnicii, Potaiassa Turda s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României. Tabloul sferturilor de finală, care se vor desfăşura într-o singură manşă, pe 12 aprilie, arată astfel: CSM Constanţa – Dinamo Bucureşti, Universitatea Craiova – CSU Suceava, Minaur Baia Mare – HC Buzău, Potaissa Turda – CSM Bucureşti. Următorul meci al Politehnicii Iaşi este programat sâmbătă, 8 aprilie, de la ora 12.00, în deplasare, împotriva formaţiei Universitatea Cluj, contând pentru etapa a XI-a a play off-ului de promovare în Liga Naţională.