Ştiinţa Petroşani – Politehnica Iaşi 14-15. Ieşenii, învingători în derby-ul etapei

Politehnica Iaşi a câştigat derby-ul etapei a VIII-a a Ligii Naţionale de Rugby (LNR) – Grupa 2, după ce a învins duminică, în deplasare, cu scorul de 15-14 (10-9), formaţia Ştiinţa Petroşani, rezultat în urma căruia moldovenii nu mai pot pierde primul loc în grupă, indiferent de rezultatele înregistrate în ultimele două etape din sezonul regulat.

Partida din Valea Jiului a fost una foarte echilibrată, cele două formaţiia flându-se, pe rând, la conducere pe tabela de marcaj. Gazdele au fructificat trei lovituri de pedeapsă în prima repriză, în timp ce oaspeţii au reuşit două eseuri, prin Ignea şi Michiduță. În repriza secundă, ieşenii s-au distanţat la 15-9 în minutul 50, după un nou eseu semnat de Neagu, după care gazdele au stabilit scorul final în minutul 69, printr-o încercare.

Politehnica Iaşi: Cangea, Matei (min. 20 Ghinuț), Goncear (min. 59 Gherasim; min. 69 Goncear) – Fânariu (min. 55 Holbocianu), Baboiu – Budăian, Sandu (min. 73 Bișoc), Arariței – Husdup, Ignea (min. 60 Vaman) – Matveev, Văcaru, Curcan, Neagu – Michiduță.

În celălalt meci din etapa a VIII-a din Grupa 2: Griviţa UNEFS Bucureşti – CSM Galaţi 0-5, rezultat stabilit la masa verde din cauza neprezentării la meci a gazdelor. CS Năvodari a stat.

Clasament: 1. Politehnica Iaşi – 26 p, 2. Ştiinţa Petroşani – 15 p, 3. CSM Galaţi – 15 p, 4. CS Năvodari – 9 p, 5. Griviţa UNEFS Bucureşti – 9 p.

Etapa viitoare (duminică, 4 iunie) programezază partidele: CSM Galaţi – Ştiinţa Petroşani, Politehnica Iaşi – CS Năvodari. Griviţa UNEFS Bucureşti va sta.

Filed in: Informațía zilei, Sport