5:14 pm - Monday April 29, 4796

Moldova Cristeşti a pierdut prima manşă a barajului de promovare în Liga 3

Campioana judeţului Iaşi, formaţia Moldova Cristeşti, a pierdut prima manşă a barajului de promovare în Liga 3, disputată sâmbătă, în deplasare, în compania celor de la CSM Vaslui, cu scorul de 1-3 (1-1). Gazdele au deschis primele scorul, printr-un autogol al oaspeţilor, ieşenii egalând la ultima fază a primei reprize prin Marius Onofraş, actualul team manager al Politehnicii Iaşi. În partea a doua a jocului, vasluienii au mai punctat de două ori, prin Sebastian Țârțârău şi Robert Rusu, în timp ce oaspeţii au avut o bară. Manşa retur a barajului de promovare în Liga 3 va avea loc sâmbătă, 24 iunie, de la ora 17.30, pe stadionul din Cristeşti.

În celelalte meciuri tur ale barajelor de promovare, disputate sâmbătă, au fost înregistrate următoarele rezultate:

* Unirea Curteşti (Botoşani) – Viitorul Liteni (Suceava) 2-4

* Luceafărul Bălan (Sălaj) – Olimpia Satu Mare (Satu Mare) 2-5

* Crişul Sântandrei (Bihor) – Arieşul Mihai Viteazu (Cluj) 2-1

* AS Academica Recea (Maramureş) – Minerul Rodna (Bistriţa Năsăud) 1-1

* Industria Gâlda (Alba) – AS Prima Brăduţ (covasna) 3-0

* CS Gheorgieni (Harghita) – ACS Mediaş (2-1)

* CS Iernut (Mureş) – Ciucaş Tărlungeni (Braşov) 2-2

* Recolta Dănceu (Mehedinţi) – CS Socodor (Arad) 0-2

* Gloria Geoagiu (Hunedoara) – CSC Peciu Nou (Timiş) 0-4

* CSO Turceni (Gorj) – ACS Slatina-Timiş (Caraş severin) 1-0)

* Victoria Gugeşti (Vrancea) – Axiopolis Cernavodă (Constanţa) 1-4

* Viitorul Curiţa (Bacău) – Victoria Horia (Neamţ) – nu s-a dsputat, băcăuanii  obţinând promovarea în Liga 3 datorită faptului că formaţia Victoria Horia nu are Certificat de de Identitate Sportivă (CIS) eliberat de Ministerul Sporturilor.

Potrivit regulamentului, în situaţia în care disputarea celor două jocuri (tur/retur), egalitatea se menţine (la puncte şi la golaveraj), jocul retur se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute fiecare. Ulterior, dacă şi după cele două reprize de prelungiri egalitatea persistă, se va trece la executarea loviturilor de departajare.