“Concord Iaşi Open” – ziua a cincea. Favoriţii, victorii pe linie în proba de simplu

Turneul ATP Challenger 100 “Concord Iaşi Open”, dotat cu premii totale în valoare de 130.000 de dolari şi 100 de puncte ATP, a continuat vineri la Baza Sportivă Ciric cu meciurile din sferturile de finală la simplu, în care favoriţii s-au impus pe linie.

În primul meci, chilianul Chiristian Garin (nr. 124 ATP) l-a învins pe italianul Ricardo Bonadio (nr. 194 ATP) în trei seturi, 6-4, 4-6, 7-6 (3) şi s-a calificat în semifinale. În cea de-a doua partidă, spaniolul Bernabe Zapata Miralles (nr. 53 ATP), favoritul nr. 1 al turneului (foto), a trecut de cehul Jakub Mensik (nr. 217 ATP) tot în trei seturi, 6-1, 3-6, 6-2, şi s-a calificat, de asemenea, în semifinale. În cel de-al treilea sfert, canadianul Steven Diaz (nr. 278 ATP) l-a învins pe nord-macedoneanul Kalin Ivanocski (nr. 370 ATP), iar în ultimul meci al zilei, la simplu, francezul Hugo Gaston (nr. 137 ATP) a trecut, în trei seturi, de ucraineanul Vitali Sachko, scor 6-0, 3-6, 6-3.

În turneul de dublu, vineri s-a disputat un singur meci, perechea Marius Copil (România)/Zdenek Kolar (Cehia) trecând de cuplul Pablo Cuevas (Uruguay)/Matei Onofrei (România) cu 6-3, 6-2. Cea de-a doua partidă a zilei, care ar fi trebuit să opună perechea formată din românii Gabi Adrian Boitan şi Bogdan Pavel cuplului Dragoș Mădăraș (Suedia) / Brandon Walkin (Australia) nu s-a mai disputat, după ce Mădăraş şi Walkin s-au retras din competiţie.

Sâmbătă, la Concord Iaşi Open sunt programate semifinalele probei de simplu: Bernabe Zapata Miralles (Spania) – Chiristian Garin (Chile) şi Hugo Gaston (Franţa) – Steven Diaz (Canada).

Şi tot sâmbătă vor începe calificările la cea de-a doua ediţie a “BCR Iaşi Open”, turneu de categoria WTA 125, cu premii totale de 115.000 de dolari și 160 de puncte WTA, programat în perioada 17 – 23 iulie la Baza Sportivă Ciric.