SCM Zalău – Poli Iaşi, în play off-ul Cupei României

La sediul Federaţiei Române de Fotbal (FRF) a avut loc miercuri, 23 august, tragerea la sorţi a play off-ului Cupei României (ediţia 2023/2024), fază la care participă 32 de echipe, dintre care 24 de echipe calificate din turul anterior şi 8 echipe din Liga 1.

Cele opt echipe din primul eşalon sunt cele patru echipe clasate pe locurile 3-6 la finalul play-out-ului ediţiei anterioare de campionat, la care se adaugă cele două câştigătoare ale barajului de menţinere-promovare în Liga 1 plus cele două nou-promovate direct în actuala ediţie de campionat.

Cele 32 de echipe au fost repartizate în două urne valorice, după cum urmează:

Urna A: FC Voluntari, FC Universitatea Cluj, FC Botoșani, AFC Hermannstadt, Oțelul Galați, Politehnica Iași, UTA Arad, Dinamo 1948.

Urna B: celelalte echipe care s-au calificat în faza play off-ului, respectiv FC Metaloglobus București, SCM Zalău, FC Bihor Oradea, Progresul Pecica, Unirea Dej, CSC Dumbrăvița, Phoenix Buziaș, Viitorul Șimian, CSM Deva, Corvinul 1921 Hunedoara, CSC 1599 Șelimbăr, CSM Alexandria, Chindia Târgoviște, CS Tunari, Concordia Chiajna, CSA Steaua, Viitorul Ianca, Gloria Buzău, ACS FC Bacău, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, Ceahlăul Piatra Neamț, Unirea Slobozia, Campionii FC Argeș, CS Mioveni.

În urma efectuării tragerii la sorţi, programul play off-ului Cupei României este următorul:

* CSM Deva – Gloria Buzău

Jocurile din cadrul play-off-ului Cupei României vor avea loc pe 30 august. Excepția pot face meciurile televizate, programul urmând a fi stabilit și comunicat ulterior pe site-ul FRF.

Meciurile se vor disputa într-o singură manşă, pe terenul echipelor mai slab clasate în campionatele din sezonul trecut. Dacă după încheierea timpului regulamentar de joc, de 90 de minute, scorul este egal, se vor juca încă două reprize de prelungiri, de câte 15 minute fiecare. Dacă şi după încheierea celor două reprize de prelungiri scorul este egal, pentru desemnarea formaţiei care va merge mai departe în competiţie se va trece la executarea loviturilor de departajare.