5:14 pm - Sunday May 1, 6078

Handbalistele de la CSM Iaşi 2020, doar locul 4 la “Cupa de Vară”

Handbalistele de la CSM Iaşi 2020 s-au clasat pe ultimul loc la “Cupa de Vară”, turneu desfăşurat la sfârşitul săptămânii trecute în Sala “Olimpia” din Ploieşti, la care au mai fost prezente alte trei divizionare A, respectiv HCM Unirea Slobozia, CSM Deva şi gazdele de la Activ Prahova Ploieşti.

Vineri, în primul meci al turneului, Activ Prahova Ploieşti a învins cu 27 – 25 (11-16) pe CSM Iaşi 2020, după un meci în care ieşencele au condus în majoritatea timpului, distanţându-se în min. 25 la şapte goluri (15-8). După pauză, prahovencele, împinse de la spate şi de arbitri au revenit în joc, au egalat în min. 46 (20-20), după care au preluat iniţiativa şi au terminat învingătoare, scor 27-25.

CSM Iaşi 2020: Iustina Popa (portar), Anisa Șerban, Ioana Stanca, Bianca Drăghici, Bianca Lupașcu-Visic, Juliana Borges (câte 3 goluri), Mădălina Olariu, Roxana Juverdianu, Alexandra Zholobovich (câte 2 goluri), Georgiana Olaru, Andreea Dinu, Diana Dincă, Iulia Bîță (câte un gol), Szilvia Szabo, Valentina Trică, Cristina Mitrache.

În cea de-a doua partidă a zilei, CSM Unirea Slobozia a învins pe CSM Deva cu scorul de 26-25 şi s-a calificat în finală, alături de gazdele de la Activ Prahova Ploieşti.

Sâmbătă, în meciul pentru locurile 3-4, CSM Iaşi 2020 a fost învinsă, scor 19-21 (13-10), de CSM Deva, partidă în care antrenorul Marius Dănuleț a folosit întregul lot pe care l-a avut la dispoziție, dar și mai multe formule de așezare a jucătoarelor pe posturi. După ce CSM Iași 2020 a deschis scorul, hunedorencele au preluat inițiativa și au condus cu 6-3 în min 10. Replica fetelor noastre nu s-a lăsat așteptată și ele au marcat de patru ori consecutiv, iar la jumătatea primei reprize aveau un avantaj de două goluri: 9-7. Din nou, balanța s-a înclinat de partea adversarelor, iar la pauză tabela de marcaj indica 13-10 pentru CSM Deva. Echilibrul s-a menţinut şi în partea a doua a jocului, când ieşencele au reuşit să preia iniţiativa (15-14 în min. 42), după care finalul a aparţinut devencelor, care au câştigat 21-19.

CSM Iaşi 2020: Iustina Popa – Cristina Mitrache (7 goluri), Bianca Lupașcu-Visic, Juliana Borges, Mădălina Olariu, Szilvia Szabo (câte 2 goluri), Roxana Juverdianu, Georgiana Olaru, Dianca Dincă, Iulia Bîță (câte un gol), Anisa Șerban, Ioana Stanca, Bianca Drăghici, Alexandra Zholobovich, Andreea Dinu, Valentina Trică.

În finala mare, Activ Prahova Ploieşti a învins pe HCM Unirea Slobozia, scor  26-23 (10-13), intrând astfel în posesia trofeului.