Nicolas Samayoa, titular în naţionala Guatemalei, învingătoare cu 2-0 în meciul cu El Salvador

Căpitanul Politehnicii Iaşi, Nicolas Samayoa, a fost titular în selecţionata Guatemalei în meciul disputat în această dimineaţă împotriva naţionalei statului El Salvador, din preliminariile Nations League – zona COCACAF (America Centrală şi de Nord),

Partida, contând pentru prima etapă din Grupa A din Nations League – zona CONCACAF, a avut loc pe Estadio “Doroteo Guamuch Flores” din Guatemala City şi s-a încheiat cu scorul de 2-0 (1-0), prin golurile semnate de Mejia (min. 15) şi Altan (min. 78). În minutul 38, Rubin, de la gazde, a ratat un penalty, iar în minutul 47, Samayoa a văzut cartonaşul galben din partea arbitrului.

Selecţionerul Luis Fernando Tena a început partida cu: Hagen Godoy – Ardon, Samayoa, Pinto, Castellanos – Saravia (min. 53 Aparicio), Galindo (min. 72 Santis) – Mejia (min. 71 Garcia), Mendez (min. 78 Altan), Morales – Rubin (min. 77 Lom).

În celelalte partide din etapa inaugurală a Grupei A, disputate tot în această dimineaţă, s-au înregistrat rezultatele: Trinidad Tobago – Curacao 1-0 şi Panama – Martinica 3-0. Întâlnirea Haiti – Cuba se va disputa în această seară, de la ora 23.00 (ora României).

Etapa a II-a din Grupa A programează meciurile: Martinica – Curacao (10.09.2023), Guatemala – Panama (11-09.2023) şi El Salvador – Trinidad Tobago (11.09.2023).

Primele două clasate în grupă se califică pentru următoarea fază a competiţiei.