5:14 pm - Sunday April 29, 1742

RC Bârlad – Politehnica Iaşi 23-31. Victorie importantă obţinută de ieşeni în deplasare

Rugbyștii de la Politehnica Iaşi au dispus sâmbătă, în deplasare, de RC Bârlad cu scorul de 31-23 (13-12) într-un meci contând pentru etapa a IV-a a Ligii Naţionale (Grupa A).

Întâlnirea a fost una foarte echilibrată, ambele formaţii aflându-se pe rând la conducere. În minutul 54, scorul era egal, 23-23, victoria oaspeţilor conturându-se în ultimele cinci minute, când elevii antrenorilor Cosmin Raţiu şi Mihai Stuparu au tranşat partida în favoarea lor, prin eseul lui Ghenea şi transformarea lui Ignea.

Politehnica Iaşi: David (min. 51 Stanciuc), Vieru-Găină (min. 51 Matei), Cangea (min. 51 Platon) – Holbocianu, Ghenea  – Baboiu, Sandu (min. 62 Fânariu), Sidău – Vaman, Husdup (min. 11 Micu) – Neagu, Văcaru, Michiduță, Matveev – Ignea.

Într-un alt meci din etapa a V-a din Grupa A, disputat tot sâmbătă: RC Gura Humorului – CSM Ştiinţa Baia Mare 9-83. Ştiinţa Petroşani a stat.

Clasament: 1. CSM Ştiinţa Baia Mare – 20 p, 2. Politehnica Iaşi – 15 p, 3. RC Gura Humorului – 5 p, 4. Ştiinţa Petroşani – 4 p, 5. RC Bârlad – 1 p.

Etapa viitoare, Politehnica Iaşi va evolua sâmbătă, 23 septembrie, în deplasare, în compania formaţiei RC Gura Humorului.