Poli Iaşi – FC Botoşani 1-1. Remiză echitabilă în Copou

Ultimele două clasate în Superligă, Poli Iaşi şi FC Botoşani, au remizat luni seara în Copou, scor 1-1 (0-0), după o partidă cenuşie, fără veleităţi tehnice deosebite, în care cele două formaţii s-au chnuit reciproc şi i-au chinuit şi pe spectatorii din tribune.

În minutul 33, Bordeianu trimite puternic din lovitură liberă de la marginea careului, însă balonul depăşeşte zidul şi transversala porţii apărate de Ducan. Un minut mai târziu, balonul trimis din unghi de Adams trece milimetric pe lângă buturile porţii lui Silviu Lung junior. În minutul 38 este rândul lui Robert Ion să-l încerce pe Ducan, însă goal keeper-ul oaspeţilor este la post.

Imediat după pauză (min. 47), FC Botoşani deschide scorul prin Şeroni, care îl învinge pe Silviu Lung junior, după un corner executat excelent de pe stânga de Florescu. În minutul 53, Robert Ion are la rândul lui o bună oportunitate de a egala, însă se opune Adams.

Florin Ilie trimite foarte bine cu capul, din careu, o centrare venită de pe dreapta, însă balonul trece milimetric pe lângă poartă. În minutul 65, Pinson înscrie, însă golul este anulat de arbitru pentru offside.

Poli Iaşi reuşeşte egalarea în minutul 67, prin Gheorghiţă, care pune frumos latul, din careu, la centrarea lui Ispas.

Până la final nu se mai întâmplă nimic notabil, ambele echipe fiind mulţumite cu remiza.

Poli Iaşi: Silviu Lung Jr. – Martac, Fl. Ilie, Samayoa, Ispas (min. 88 Ştefanovici) – Marchioni, Bordeaianu (min. 46 Ciobanu), Roman – Gheorghiţă (min. 88 Buş), Vojtus (min. 46 Harrison), R. Ion (min. 57 Luis Phelipe);

FC Botoşani: Ducan – Adams, Pius, Şeroni, Ţigănaşu – David, Dican, Florescu, Pinson (min. 68 Cioiu) – Ilicic (min. 68 Benzar), Ngoma (min. 88 Zabou);

În urma acestui rezultat, Poli Iaşi a urcat pe locul 14 în clasament, cu 7 puncte.

Etapa viitoare, Poli Iaşi va juca sâmbătă, 23 septembrie, de la ora 14.30, în deplasare, în compania lui FC Voluntari.