Poli Iaşi – CFR Cluj 3-3. Remiză cât o victorie, după unul dintre cele mai frumoase meciuri ale campionatului

Poli Iaşi şi CFR Cluj au remizat sâmbătă, scor 3-3 (2-3,) în Copou, după un meci nebun, în care cele două formaţii au oferit un spectacol pe cinste celor circa 4.000 de spectatori aflaţi în tribune. Gazdele au condus cu 2-0 în minutul 22, după reuşitele semnate de Harrison (min. 11 – din pasa lui Ispas) şi Katanec (min. 22 – după centrarea lui Luis Phelipe), oaspeţii fiind de nerecunoscut. A venit, însă, golul lui Avounou (min. 27 – după un şut din afara careului) şi totul s-a năruit pentru trupa lui Leo Grozavu.  Ajeti (min. 39) a adus egalarea pentru CFR, după o bâlbâială la poarta lui Silviu Lung, după care Otele (min. 44) i-a dus în  avantaj pe clujeni, după centrarea perfectă a lui Muhar. Între timp, oaspeţii au mai avut şi o bară, prin Avounou (min. 41).

Pauza a fost un sfetnic bun pentru ieşeni, care în partea a doua a jocului au închis mai bine culoarele de şut ale oaspeţilor. Samayoa (min. 59) trimite cu puţin peste transversală, cu capul, din careu, după centrarea forte bună a lui Luis Phelipe, după care Harrison (min. 62) face “dubla”, cu un şut din scurt de la mijlocul careului. În minutul 69, Bârligea înscrie pentru CFR, însă golul oaspeţilor este anulat de arbitrul Sebastian Colţescu pe motv de offside. Până la final nu se mai întâmplă nimic notabil pe teren, ambele formaţii fiind mulţumite cu remiza.

S-a încheiat Poli Iaşi – CFRR Cluj 3-3, după unul dintre cele mai frumoase meciuri din acest sezon din Superligă.

Poli Iaşi: Lung – Martac, Samayoa, Katanec, Ispas – Bordeaianu (min. 46 Jatoba), Marchioni, Ciobanu (min. 55 Roman) – Gheorghiţă (min. 46 (Ştefanovici), Harrison (min. 95 Fl. Ilie), Luis Phelipe (min. 82 R. Ion).

CFR Cluj: Sava, Mogoş, Ajeti, Kresic, Morgan – Muhar, Tachtsidis, Cvek (min. 83 Deac) – Avonou (min. 83 Fică), Bîrligea, Otele.

În celelalte meciuri dine etapa a XVI-a (prima din returul sezonului regulat) disputate până acum s-au înregistrat rezultatele: Sepsi – Rapid 0-0, Universitatea Cluj – Petrolul 0-0 şi Farul – Hermannstadt 1-1.

Clasament: 1. CFR Cluj – 31 p, 2. FCSB  – 31 p, 3. Rapid – 30 p, 4. Hermannstadt – 24 p, 5. Universitatea Craiova – 23 p, 6. Petrolul – 22 p, 7. Farul – 22 p, 8. Sepsi – 20 p, 9. Universitatea Cluj – 20 p, 10. Poli Iaşi – 18 p, 11. UTA – 18 p, 12. Oţelul – 17 p, 13. FC Voluntari – 16 p, 14. FCU Craiova – 15 p, 15. Dinamo – 10 p, 16. FC Botoşani – 7 p.

Campionatul Superligii se întrerupe pentru două săptămâni, pentru a face loc meciurilor echipei naţionale, următoarea etapă fiind programată în perioada 24- 27 noiembrie, când sunt programate partidele: FC Voluntari – Farul, Petrolul – FC Botoşani, Rapid – Universitatea Cluj, FCU Craova – Sepsi, Dinamo – FCSB, Oţelul- Universitatea Craiova, CFR Cluj – UTA,  Hermannstadt – Poli Iaşi.