CSU Galaţi – CSM Iaşi 2020 25-23. Ieşencele, la prima înfrângere în campionat

CSM Iaşi 2020 a fost învinsă de CSU Galaţi, duminică, în deplasare, scor 23-25 (12-14), în derby-ul etapei a V-a al Seriei B din Divizia A, suferind  primul eşec din campionat. Ieşencele au început mai bine întâlnirea, însă nu au avut forţa de a se desprinde pe tabelă, gazdele, cu un joc elastic şi în viteză, reuşind să preia conducerea cu 6-5 (min. 13) şi 8-6 (min. 15). De la jumătatea primei reprize, antrenorul Marius Dănuleţ a decis să joace cu doi pivoţi, într-un sistem cu şapte jucătoare în câmp. În ciuda acestui lucru, gălăţencele au încheiat prima repriză cu un avantaj de două goluri. În partea a doua a jocului, scorul a fost echilibrat, niciuna dintre echipe nereuşind să se desprindă decisiv pe tabelă. Ieşcele reuşesc egalarea (14-14), după care ratează două aruncări de la 7 metri şi fac două greşeli tehnice la schimbare, sancţionate cu eliminare. Toate aceste greşeli aveau să cântărească decisi în stabilirea scorului final, gazdele termind victorioase la o diferenţă de două goluri.

CSU Galați: Prodan, Aron, Petre – Andrița 8, Ichim 6, Corban 3, Merlă 2, Prescură 2, Eiler 1, Bichir 1, Manolachi 1, Nichitean 1, Lazăr, Chiriac, Dinu, Frăsinel. Antrenori: Daciana Balaban, Relu Druțu.

CSM Iaşi 2020: Popa, Khalili – Olaru 6, Șerban 5, Mitrache 4, Zholobovych 4, Prelevic 3, Szabo 1, Stanca, Dincă, Dinu, Olariu, Drăghici, Juverdianu, Trică, Borges. Antrenori: Marius Dănuleț, Daniel Bura, Macrina Tomuleac.

În celelalte meciuri din etapa a V-a din Seria B, disputate duminică, s-au înregistrat rezultatele: Ştiinţa Bacău – CSM Roman 18-35, CSM Bacău – HCF Piatra Neamţ 28-23.

Clasament: 1. CSU Galaţi – 15 p, 2. CSM Iaşi 2020 – 12 p, 3. CSM Roman – 12 p, 4. CSM Bacău – 9 p, 5. CSM Făgăraş – 6 p, 6. HCF Piatra Neamţ – 0 p. 7. Ştiinţa Bacău – 0 p.