Poli Iaşi – UTA 1-0. Ieşenii, la a doua victorie pe teren propriu în campionat

Poli Iaşi a învins-o vineri seara, în Copou, pe UTA, scor 1-0 (0-0), în prologul etapei a XIX-a Superligii, obţinând astfel a doua victorie pe teren propriu în acest sezon. Singurul gol al partidei a fost înscris de Harrison (min. 78).

În prima repriză, oaspeţii au fost mai periculoşi în atac, rând pe rând Micovschi (min. 15), Cooper (min. 36) şi Fabry (min. 45+5) ratând ocazii excelente de a debloca tabela, şuturile expediate de aceştia trecând milimetric pe lângă poarta apărată de Silviu Lung. Situaţia s-a inversat, însă, în actul secund, când ieşenii au pus stăpânire aproape în totalitate pe joc. În min. 72, Harrison şutează puternic, din întoarcere, de la marginea careului, balonul expediat de atacantul englez trecând de puţin peste transversă. Trei minute mai târziu, Alin Roman “croşetează” printre mai mulţi adversari, îi pasează excelent în poziţie centrală lui Buş, care scăpat singur cu portarul îl ia la ţintă pe Florin Iacob! Acelaşi Alin Roman, în dispoziţie excelentă de joc. îl găseşte excelent în careu pe Harrison (min. 78), iar vârful Iaşului nu mai ratează de această dată ţinta. Finalul meciului îi găseşte pe oaspeţi în atac, însă acţiunile acestora rămân fără efecte pe tabelă.

Victorie meritată a Iaşului, care în  urma acestui rezultat o depăşeşte pe UTA în clasament. După 19 etape, trupa lui Leo Grozavu a acumulat 22 de puncte (5 victorii, 7 remize şi 7 înfrângeri), aflându-se pe locul 11 în clasament.

Poli Iași: Lung – Martac, Fl. Ilie, Katanec (min. 70 Buş), Ispas – Jatoba (min. 90+5 Tincu), Marchioni – Gheorghiţă (min. 70 Ştefanovi), Roman (min. 90+5 R. Ion), Luis Phelipe (minb. 90 Itu) – Harrison.

UTA: Iacob – Căpușă, Conte, Benga, Abeid – Carp (min. 88 Rareş Pop), C. Mihai – Micovschi, Fabry (min. 58 Freitas), Omondi – Luckassen (min. 11 Cooper).

Etapa viitoare, Poli Iaşi va întâlni sâmbătă, 16 decembrie, de la ora 17.00, în deplasare, pe Universitatea Craiova.

Filed in: Informațía zilei, Sport