CSM Alexandria – Politehnica Iaşi 38-28. Înfrângere în faţa liderului în ultima etapă a sezonului regulat

Handbaliștii de la Politehnica Iaşi au încheiat sezonul regulat al Diviziei A cu o înfrângere, după ce au cedat sâmbătă, în deplasare, în faţa liderului Seriei B, CSM Alexandria, cu scorul de 28-38 (13-17).

Oaspeţii au început bine partida, preluând chiar conducerea pe tabelă (10-11), gazdele revenindu-şi însă repede, după ce au înscris cinci goluri consecutive (15-11). Ieşenii au redus din handicap (15-13), însă la finalul primei reprize, gazdele conduceau cu 17-13.

În actul secund, elevii antrenorului Florin Spiridon au ţinut aproape de adversari până în ultimul sfert de oră, după care liderul seriei s-a desprins decisiv, obţinând o victorie clară, la zece goluri diferenţă.

Politehnica Iaşi: Ionică, Păun – Lătescu (9 goluri), Chitic (6), Drenceanu (6), Andriescu (3), Dedeagă (două), Ghiga (unul), Folescu (unul) și Chiriac.

Clasament final Diviziei A (Seria B) la finalul sezonului regulat: 1. CSM Alexandria – 34 p, 2. CS Medgidia – 23 p, 3. CSO Teutonii Ghimbav – 21 p, 4. CSU Galaţi – 21 p, 5. Politehnica Iaşi – 14 p, 6. CSU Piteşti – 5 p, 7. AS HC Pietricica Piatra Neamţ – 0 p.