5:14 pm - Sunday April 29, 1010

Politehnica Iaşi – CSM Alexandria 37-105. Înfrângere usturătoare a ieşencelor în faţa liderului

Baschetbalistele de la Politehnica Iaşi au pierdut fără drept de apel, duminică, întâlnirea cu liderul Ligii 1, formaţia CSM Alexandria, disputată în Sala Polivalentă, scor 37-105 (14-24, 10-30, 8-23, 5-28).

Având la dispoziţie doar două zile pentru antrenamente, după cele trei jocuri restanţă disputate în această săptămână în vestul ţării, la Oradea şi Timişoara, fetele antrenoarei  Emilia Marian nu au putut face faţă unor adversare mult mai odihnite şi, mai ales, mult mai tehnice.

Gazdele au început practic întâlnirea de la 0-8, însă au reuşit să se apropie la un moment dat la 7-11 și 9-13, făcând un prim sfert rezonabil. Începând însă din cel de-al doilea sfert, ieşencele nu au mai putut să ţină pasul cu mult mai valoroasele lor adversare, pierzând meciul la un scor care nu scuteşte de orice alte comentarii.

Cele mai bune marcatoare de la gazde au fost Iustina Hurmuz,  Adelina Niţă şi  Ana Maria Borcilă, fiecare cu câte 8 puncte.

În celelalte meciuri din etapa a XII-a a Ligii 1, disputate în week-end, s-au înregistrat următoarele rezultate: Olimpia Bucureşti – CSU Politehnica Timişoara 75-67 şi CSU Oradea- Sportul Studenţesc 64-45.

Clasament: 1. CSM Alexandria – 24 p, 2. Agronomia Bucureşti – 21 p, 3. Olimpia Bucureşti – 18 p, 4. CSU Oradea – 17 p, 5. Sportul Studenţesc Bucureşti – 17 p, 6. CSU Politehnica Timişoara – 16 p, 7. CSŞ Bega Timişoara – 13 p, 8. Politehnica Iaşi – 12 p.

Duminică, 18 februarie, în etapa a XIII-a a Ligii 1, Politehnica Iaşi va juca în Sala Polivalentă în compania formaţiei CSU Oradea, ora de star a partidei nefiind deocamdată stabilită.