Petrolul – Poli Iaşi 2-1. Rezultat nemeritat pentru oaspeţi, după un meci interzis cardiacilor

Meci nebun la Ploieşti între Petrolul şi Poli Iaşi, încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-1 (0-1), după o întâlnire interzisă cardiacilor. Oaspeţii au condus la pauză, graţie reuşitei lui Ispas (min. 30), după care gazdele au întors rezultatul după pauză, în urma golurilor semnate de Musi (min. 60) şi Berisha (min. 90+4).

Ieşenii au făcut o primă repriză excelentă, şutul lui Bettaieb (min. 12) din interiorul careului fiind respins cu dificultate de Zima în afara terenului. Până la înscrierea golului de către Ispas (min. 30), oaspeţii au mai avut câteva bune ocazii de a debloca tabela, prin Marchioni, Ştefanovici, Harrison şi Mihai, însă balonul trimis de către jucătorii Iaşului a greşit de puţin ţinta. În minutul 21, Papp, de la gazde, are o intrare “criminală” la Ispas, însă arbitrul nu-i acordă fotbalistului ploieştean decât un simplu caronaş galben, în condiţiile î’n care decizia corectă, confirmată de majoritatea specialiştilor prezenţi în studiourile de televiziune, era eliminarea acestuia de pe teren!

După ieşirea de la cabine, jucătorii celor două formaţii parcă şi-ar fi schimbat tricourile între ei, gazdele punând aproape în totalitate stăpânire pe joc, în timp ce oaspeţii s-au apărat supranumeric. În aceste condiţii, golul lui Musi (min. 60), după o fază lucrată frumos în careu, a venit logic. În ciuda dominării consistente a găzarilor, ieşenii puteau da lovitura pe Ilie Oană, dacă balonul expediat de Mihai (86) de la circa 25 de metri nu nimerea transversala porţii apărată de Zima! Şi, cum ocaziile se răzbună în fotbal, Berisha aduce victoria gazdelor la ultima fază a meciului, după o gafă a lui Todoroski (pasă direct la adversar) la mijlocul terenului.

S-a încheiat Petrolul – Poli Iaşi 2-1, rezultat nemeritat pentru oaspeţi, care în ciuda înfrângerii au făcut un joc bun, mai ales în prima repriză, meritând să plece măcar cu un punct din oraşul aurului negru.

Petrolul: Zima – Papp (min. 70 Dumitriu), Meijers, Huja, Ţicu – Seto (min. 45 Diomande), Hanca, Jair, Grozav (min. 45 Berisha) – Irobiso (min. 70 Işfan), Musi (min. 81 Bratu).

Poli Iaşi: Ailenei – Todoroski, Bouhenna, Samayoa, Ispas (min. 37 Katanec)- Bordeianu (min. 709 Jatoba), Marchioni – Bettaieb (min. 79 Kabran), Mihai, Ştefanovici – Harrison (min. 55 Buş).

În urma acestui rezultat, Poli Iaşi rămâne pe locul 14 în clasament, cu 27 de puncte, în timp ce Petrolul a urcat pe loc de play off..

Etapa viitoare, elevii lui Leo Grozavu vor întâlni sâmbătă, 24 februarie, de la ora 20.00, în Copou, pe Rapid Bucureşti.