Un punct câștigat: CSMS Iași – Rapid 2-2 (2-2)

Primul meci pe banca tehnică a CSMS-ului pentru Marius Lăcătuș nu a adus victoria mult visată de suporterii ieșeni, în meciul pe care Onofraș and. company l-au disputat miercuri, 23 octombrie, în Copou, împotriva Rapidului, într-o partidă restantă din etapa a VII-a a Ligii a II-a (Seria I). După un nou joc foarte slab, în care au demonstrat, încă o dată, că înfrângerile suferite în acest sezon în meciurile disputate împotriva echipelor FCM Dorohoi – în ”Cupa României” și, respectiv, FC Clinceni și Farul Constanța – în campionat, nu au fost întâmplătoare, elevii lui Marius Lăcătuș au terminat la egalitate, scor 2-2 (2-2), întâlnirea cu Rapid. Rezultatul este unul injust pentru giuleșteni, care au pierdut două puncte mari în Copou, după ce au dominat, pe alocuri copios, partida disputată pe ”Emil Alexandrescu”, în afara celor două goluri reușite de Pancu, în minutul 20, după o lovitură liberă executată superb de la 45 de metri, respectiv în minutul 33, în urma unui șut senzațional de la 35 de metri, din acțiune, elevii lui Viorel Moldovan trimițând o dată balonul în bară, în minutul 85, prin Alexandru Ioniță II, arbitrul Adrian Cojocaru, din Galați, refuzându-le acestora și o lovitură de la 11 metri, după ce un fundaș al gazdelor a jucat balonul cu mâna în careu. Gazdele au jucat ceva mai bine doar în primele 30 de minute ale meciului, perioadă de timp în care au și reușit, de altfel, să înscrie cele două goluri, prin Dobre (min. 7) și Herghelegiu (min. 29). În rest, ieșenii nu au arătat mai nimic, fiind depășiți cu regularitate de rapidiști, care au demonstrat că sunt într-adevăr, o echipă mai bună și principala favorită, anul viitor, la promovarea în Liga I. Singura rază de speranță în tabăra gazdelor a constituit-o cuplul de atacanți folosit de Marius Lăcătuș, în premieră, în acest sezon, atât Lucian Dobre, cât și, mai ales, Andrei Herghelegiu, demonstrând o poftă deosebită de joc, care însă nu a putut fi valorificată, din păcate, așa cum trebuia, din cauza unul ”mijloc” aproape inexistent. De altfel, punctul slab al CSMS-ului în jocul de miercuri, cu giuleștenii, l-au constituit cei patru mijlocași trimiși în teren de Lăcătuș, este vorba despre Marius Onofraș, Adrian Olah, Ovidiu Mihalache și Ionuț Bădescu, care au prins o o zi cu adevărat ”neagră”, acestora neieșindu-le, practic, aproape nimic. Erori mari au făcut și portarul Bogdan Miron (nesigur pe durata întregii partide și vinovat la golul doi, înscris de Pancu), dar și stoperul Adrian Avrămia (numeroase bâlbâieli în careul propriu) și chiar Alexandru Țigănașu, în scădere evidentă de formă. În meciul de miercuri, CSMS Iași a evoluat în formula: Miron – Voicu, Crețu, Avrămia, Țigănașu – Mihalache, Olah, Bădescu, Onofraș (min.68 Tomi Petrescu), Herghelegiu (min. 79. Cl.Ionescu), Dobre. În urma rezultatului de miercuri, clasamentul Seriei I a Ligii a II-a se prezintă astfel: 1. RAPID – 18 p, 2. ACS Berceni – 15 p, 3. FC Clinceni – 14 p, 4. CSMS Iași – 13 p, 5. Unirea Slobozia – 13 p, 6. Gloria Buzău – 10 p, 7. Farul Constanța – 10 p, 8. CF Brăila – 8 p, 9. Rapid CFR Suceava – 7 p, 10. Unirea Târlungeni – 6 p, 11. SCBacău– 4 p, 12. Dunărea Galați – 2 p. Etapa viitoare (sâmbătă, 26 septembrie, ora 11.00) programează partidele: Unirea Târlungeni – Unirea Slobozia, Gloria Buzău – SC Bacău, ACS Berceni – CF Brăila, Dunărea Galați – FC Clinceni, Rapid CFR Suceava – CSMS Iași. Echipa Rapid București va sta în această etapă, întrucât formația Sportul Studențesc a fost exclusă din campionat.