Braț la braț în Liga I: Rapid București – CSMS Iași 2-2 (1-0)

CSMS Iași continuă să se mențină pe primul loc în clasamentul play-off-ului ligii a II-a (seria I), după ce în etapa a IX-a (penultima din cadrul acestei competiții), a încheiat la egalitate, scor 2-2 (0-1), sâmbătă, 31 mai, în deplasare, în compania echipei Rapid București. În urma acestui rezultat, ieșenii își păstrează locul 1 în clasament, cu o etapă înainte de finalul sezonului. În partida de sâmbătă, din Giulești, gazdele au deschis scorul în minutul 36, prin Coman, care a executat magistral o lovitură liberă de la 20 de metri, dictată de arbitrul Adrian Comănescu, după un fault asupra lui Voicu. Oaspeții au reușit egalarea în minutul 77, tot după o lovitură liberă, excelent executată de Olah. Peste numai cinci minute, ieșenii preiau conducerea pe tabela de marcat, în urma golului înscris de Onofraș, care a speculat o bâlbâială în careul mic al giuleștenilor. Scorul final a fost stabilit cu două minute înainte de finalul meciului, de același Coman, care a împins în poarta lui Bălan o minge centrată de partea dreaptă de Pancu și deviată de Daniel Niculae. După acest rezultat, Rapidul a promovat, la rândul ei, din punct de vedere sportiv, în Liga I, giuleștenii având însă, în continuare, emoții mari în privința dreptului de a evolua pe prima scenă, după ce nu au primit licența, ultima șansă a elevilor antrenați de Viorel Moldovan fiind un rezultat favorabil la TAS. În Giulești, CSMS Iași a evoluat în formula: Bălan – Radovic, Plămadă, Mihalache, Vladu – Olah, Crețu, Bosoi (min. 46 Onofraș), Dedu (min. 65 Dobre) – L. Mihai, Herghelegiu (min. 79). Partida a fost condusă la centru de  Adrian Comănescu, din Râmnicu Vâlcea, ajutat la linii de Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca) şi Adrian Radu Ghinguleac (Bucureşti). Celelalte rezultate înregistrate în etapa a IX-a din play-off (seria I): ACS Berceni – SC Bacău 1-3, FC Clinceni – CSM Unirea Slobozia 3-1. Clasament: 1. CSMS Iași – 35 p, 2. Rapid București – 34 p, 3. CSM Unirea Slobozia – 32 p, 4. FC Clinceni – 31 p, 5. ACS Berceni – 14 p, 6. SC Bacău – 12 p. Etapa viitoare (sâmbătă, 7 iunie, ora 11.00): SC Bacău – FC Clinceni, CSM Unirea Slobozia – Rapid București, CSMS Iași – ACS Berceni. Rezultate înregistrate în play-out (seria I): Dunărea Galați – Farul Constanța 4-1, Unirea Târlungeni – Gloria Buzău 3-3, CF Brăila – Rapid CFR Suceava 5-2. Clasament: 7. Unirea Târlungeni – 31 p, 8. CF Brăila – 31 p, 9. Gloria Buzău – 29 p, 10. Rapid CFR Suceava – 26 p, 11. Dunărea Galați – 23 p, 12. Farul Constanța – 13 p. Etapa viitoare (sâmbătă, 7 iunie, ora 11.00): Farul Constanța – CF Brăila, Rapid CFR Suceava – Unirea Târlungeni, Gloria Buzău – Dunărea Galați. În etapa a IX-a a play-off-ului (seria a II-a), disputată sâmbătă, 31 mai, au fost consemnate următoarele rezultate: CSM Rm. Vâlcea – FC Olt 2-1, Metalul Reșița – CS Universitatea Craiova 1-1, ASA Tf. Mureș – Gloria Bistrița 5-0. Clasament: 1. ASA Tg. Mureș – 34 p, 2. CS Universitatea Craiova – 34 p, 3. CSM Rm. Vâlcea – 30 p, 4. Gloria Bistrița – 24 p, 5. Metalul Reșița – 23 p, 6. FC Olt – 12 p. Etapa viitoare (sâmbătă, 7 iunie, ora 11.00): FC Olt – ASA Tg. Mureș, Gloria Bistrița – Metalul Reșița, CS Universitatea Craiova – CSM Rm. Vâlcea. Rezultate înregistrate în play-out: UTA – Olimpia Satu Mare 0-3, FC Bihor – CS Mioveni 0-1, Minerul Motru – FC Universitatea Craiova nu s-a disputat, în urma retragerii din campionat a formației oaspete. Clasament: 7. Olimpia Satu Mare – 39 p, 8. FC Bihor – 29 p, 9. CS Mioveni – 28 p, 10. UTA – 15 p, 11. Minerul Motru – 13 p, 12. FC Universitatea Craiova – 6 p. Etapa viitoare (sâmbătă, 7 iunie, ora 11.00): FC Universitatea Craiova – FC Bihor, CS Mioveni – UTA, Olimpia Satu mare – Minerul Motru.