5:14 pm - Wednesday April 29, 6308

Au pierdut derby-ul: CS Năvodari – Politehnica-Unirea Iași 31-17 (11-14)

rugby

Rugbyștii de la Politehnica-Unirea Iași și-au diminuat serios șansele de promovare în Superligă, după ce sâmbătă, 17 octombrie, în cea de-a doua etapă a play-off-ului Diviziei Naționale de Seniori (DNS), au pierdut în deplasare, la Năvodari, cu scorul de 17-31 (14-11). Gazdele au început foarte bine meciul, reușind un eseu încă din minutul 5. În minutul 24, scorul devine 8-0 pentru constănțeni, în urma unei lovituri de pedeapsă, după care, trei minute mai târziu, oaspeții se trezesc din letargie și înscriu un eseu frumos, prin Deliu, transformat de Plai. În minutul 37, gazdele reușesc alte trei puncte, în urma unei noi lovituri de pedeapsă, însă Butnariu reușește un nou eseu pentru ieșeni, transformat de Plai și, la pauză, Politehnica Unirea Iași conducea  cu 14-11! În partea a doua a jocului, oaspeții sunt de nerecunoscut, pe fondul unei dominări categorice a năvodărenilor, care preiau conducerea pe tabelă în minutul 56: 18-14. Plai reușește să mai reducă din handicap, după o lovitură de pedeapsă (18-17), după care gazdele reușesc un nou un eseu în minutul 62 (23-17). În minutul 76, Trandafir, de la CS Năvodari, transformă o lovitură de pedeapsă, urcând scorul la 26-17. Cu câteva minute înainte de final, constănțenții înscriu un nou eseu și termină victorioși partida, cu scorul de 31-17. Cu o victorie și o înfrângere în primele două etape din play-off, Politehnica-Unirea Iași stă acum la mâna adversarei de sâmbătă pentru a mai spera la promovare. În cealaltă partidă din play-off, RCM Galați – Rugby Club Bârlad 41-24. În clasament, pe primul loc se află CS Năvodari, cu două victorii, urmată de Rugby Club Bârlad, Politehnica-Unirea Iași și RCM Galați – fiecare cu câte o victorie și Știința Petroșani – fără nicio victorie. Etapa viitoare (sâmbătă, 24 octombrie) programează meciurile: Rugby Club Bârlad – CS Năvodari și Știința Petroșani – RCM Galați (Politehnica-Unirea Iași stă). Echipa care se clasează pe primul loc la finalul play-off-ului va promova în Superligă.

Filed in: Sport