5:14 pm - Friday April 30, 2821

Joc execrabil, rezultat pe măsură: CSMS Iași – Concordia Chiajna 0-1 (0-0)

csms

Una caldă, altă rece pentru CSMS Iași: după ce cu o etapă în urmă reușea o victorie in extremis, pe teren propriu, împotriva lui FC Voluntari, formația antrenată de Nicolo Napoli a capotat, la numai o săptămână, tot în Copou, în compania altei formații din zona retrogradării, pe care în tur o învinsese chiar la Chiajna. În meciul de vineri, 23 octombrie, împotriva Concordiei, ieșenii au făcut, probabil, cel mai slab joc din acest sezon, pierzînd fără drept de apel în fața unei trupe resuscitate de noul tehnician Cornel Țălnar. Ilfovenii au fost mereu primii la minge, mereu cu fața la poarta adversă și au avut cele mai mari ocazii de gol, astfel încât golul reușit în minutul 65 de Bruno Madeira este pe deplin meritat, în condițiile în care Concordiei i-a fost refuzat și un penalty clar, în minutul 44, după ce Purece a fost faultat în careu de către Ciucă. Gazdele au jucat execrabil un meci în care aveau nevoie ”ca de aer” de cele trei puncte puse în joc, o eventuală victorie aducându-i pe elevii lui Nicolo Napoli în apropierea locurilor de play-off. Așa, însă, înfrângerea cu Chiajna îi aruncă pe ieșeni în ”groapa cu lei”, în care se află echipele care, mai mult ca sigur, vor lupta în acest an pentru evitarea retrogradării. În cazul în care conducătorii formației din Dealul Copoului nu vor lua în cel mai scurt timp măsurile care se impun la echipă, inclusiv excluderea din lot a jucătorilor care manifestă lipsă de interes atât la antrenamente, cât și în partidele oficiale, soarta CSMS în acest campionat pare deja pecetluită. Cu un lot de jucători departe de pretențiile Ligii 1, cu un antrenor care a fost ținut la echipă doar de rezultatele (absolut surprinzătoare) obținute în returul campionatului trecut, când echipa s-a salvat, in extremis, de la retrogradare, după un tur dezastruos, și cu o organizare la nivelul clubului care lasă mult de dorit, finalul nu poate fi decât unul. Până la pauza de iarnă au mai rămas de jucat opt etape, în joc fiind puse 24 de puncte, însă Iașul are un program infernal, respectiv în deplasare cu Petrolul, CFR Cluj, Dinamo și ASA Tg. Mureș, și acasă cu Pandurii, FC Botoșani, Astra și CSU Craiova. La o primă vedere, din cele 24 de puncte rămase în joc, ieșenii ar putea obține cel mult șase, care adunate la cele 16 pe care le are în acest moment, ar clasa formația din Copou, înaintea pauzei de iarnă, undeva pe pozițiile 12-14, cu alte cuvinte chiar locurile care, la sfârșitul campionatului, conduc spre Liga a II-a sau, în cel mai bun caz, la baraj.