5:13 pm - Monday April 18, 7391

Stadion ultramodern de rugby la Iași

rugby

Primarul Mihai Chirica a anunțat marți, într-o conferință de presă,  că în urma solicitării înaintate de municipalitate, Compania Națională de Investiții (CNI) a avizat favorabil proiectul privind construirea în următoarea perioadă, la Iași, a unui stadion ultramodern de rugby, cu o capacitate cuprinsă între 5.000 și 8.000 de locuri. Potrivit edilului, arena, care va fi prevăzută cu locuri pe scaune și nocturnă, urmează să fie ridicată pe amplasamentul actualului Stadion ”Tineretului” din Tărărași. În ultimii ani, rugby-ul a cunoscut o relansare puternică la Iași, în acest moment, formația locală Politehnica-Unirea fiind foarte aproape de a promova în Super-ligă, după ce, la sfârșitul campionatului regulat al Diviziei Naționale de Seniori (DNS), a reușit să se califice în play-off. Rugby-ul are o bună tradiție la Iași, capitala Moldovei fiind unul dintre polii acestui sport din Moldova și din întreaga țară. În anul 1979, formația Politehnica Iași a câștigat ”Cupa României”, după ce a învins-o în finală pe Steaua, cu scorul de 28-16, fiind prima formație din provincie care a câștigat această competiție. La finalul sezonului 1999/2000, reprezentanta Iașului în primul eșalon al rugbyului românesc a ocupat locul 3, cea mai bună poziție din istorie.

Filed in: Informațía zilei, Sport