5:14 pm - Sunday April 30, 8462

Rugby: Politehnica-Unirea Iași a ratat promovarea în Superligă

rugby

Politehnica-Unirea Iași a ratat calificarea în Superliga de rugby, după ce, în ultimul meci din play-off-ul Diviziei Naționale de Seniori (DNS), disputat la sfârșitul săptămânii la Petroșani, a fost învinsă cu scorul de 12-18 de formația locală Știința. În urma acestui rezultat și având în vedere și scorul înregistrat în celălalt meci din play-off (RCM Galați – CS Năvodari 20-15), formația Știința Petroșani a devenit campioană a DNS, promovând în Superligă, acolo unde, de la anul, va da piept cu adevăratele forțe ale rugbyului românesc, respectiv Universitatea Timișoara, RC Baia Mare, Steaua, Dinamo, Olimpia București sau Universitatea Cluj. Revenind la meciul de sâmbătă, de la Petroșani, trebuie spus că întâlnirea a reprezentat o adevărată finală a celui de-al doilea eșalon valoric al rugbyului autohton, înaintea primului fluier al arbitrului, ambele echipe fiind la egalitate de puncte în clasament, imediat în spatele liderului de până atunci, CS Năvodari. Gazdele au început mai bine partida, conducând cu 3-0 în minutul 22, în urma unei lovituri de pedeapsă, reușită de Tandea. Plai, de la ieșeni a irosit șansa egalării, după ce balonul expediat de acesta nu a nimerit buturile, după care, imediat, minerii din Valea Jiului s-au distanțat la 6-0, după o nouă lovitură de pedeapsă reușită de același Tandea. Nastasie, de la Știința, a urcat scorul la 11-0, după un frumos eseu la centru, același Tandea majorându-l apoi la 13-0. Ieșenii au o tresărire de orgoliu și reușesc un eseu prin Văcaru, stabilind scorul pauzei: 13-5. Moldovenii încep mai bine partea secundă, iar Plai reușesc un eseu, transformat tot de el, și duce scorul la 13-12. Meciul este deosebit de echilibrat, ambele formații încercând să dea lovitura de grație. Gazdele înscriu eseul salvator prin Zaharescu, cu zece minute înainte de final, stabilind astfel scorul final: Știința Petroșani – Politehnica-Unirea Iași 18-12. Elevii lui Iulian Iftenie ratează și în acest an promovarea în Superligă, deși finanțatorii echipei le-au asigurat acestora cele mai bune condiții de pregătire. Clasamentul final play-off-ului al DNS – ediția 2014/2015 este următorul: 1. Știința Petroșani – 12 p, 2. CS Năvodari – 11 p, 3. RCM Galați – 10 p, 4. Politehnica-Unirea Iași – 9 p, 5. RC Bârlad – 7 p.