CS Navobi Iași va debuta în Cupa Balcanică la finalul lunii mai

navobi

Echipa feminină de fotbal CS Navobi Iași a remizat, la sfârșitul săptămânii trecute, în deplasare, la Craiova, scor 1-1 (0-0), în compania formației locale, Real, într-un meci contând pentru etapa a 12-a a Superligii, rezultat în urma căruia gruparea antrenată de prof. Adrian Ambrosie se menține pe locul 3 în clasament. În meciul din Bănie, ieșencele au deschis primele scorul pe tabela de marcaj, ca urmare a golului reușit în minutul 77 de Loredana Nica, oltencele egalând în cel de-al doilea minut de prelungire, prin Iulia Obreja. Meciul a fost unul echilibrat, cu puține faze de poartă, mai ales în prima repriză, când ambele combatante au preferat să se studieze reciproc, fără a încerca acțiuni ofensive decisive. În partea secundă, ieșencele, mult mai proaspete din punct de vedere fizic, în ciuda oboselii cauzate de cele 12 ore de mers cu autocarul până la Craiova, au câștigat bătălia de la mijlocul terenului și au forțat înscrierea golului, care a venit în minutul 77, după o fază bine lucrată de Elena Răduc, care i-a pasat excelent în marginea careului mare Loredanei Nica, care a ”executat-o” scurt, din 18 metri, pe portărița gazdelor, balonul șutat de vârful oaspetelor ducându-se direct sub transervasală! Aflate pe val, moldovencele forțează înscrierea și celui de-al doilea gol, pentru a închide definitiv partida, însă Rognean, Deca și Plăcintă au ratat situațiile foarte bune pe care le-au avut. Și, cum în fotbal, ocaziile ratate se răzbună, atunci când nimeni de la gazde nu mai credea în minuni, Iulia Obreja reușește un gol superb, direct din corner, egalând scorul de pe tabela de marcaj. La sfârșitul meciului, managerul celor de la CS Navobi, prof. Adrian Ambrosie, a declarat că, per ansamblu, rezultatul este unul echitabil, care permite echipei să spere, în continuare, la calificarea în play-off. ”Ne-au lipsit încrederea, limpezimea si curajul. Nu am avut prospețime și, din acest motiv, nu am mai avut așa multe ocazii de poartă. Cred că așa cum a fost jocul, remiza este echitabilă”, a declarat acesta, pentru site-ul clubului. CS Navobi Iași a evoluat în formula: Abălașei – Gangal, Mera, Ambrosie, Bentoiu – Foia (min. 46 Ilaș), Deca, Răduc, Rognean – Nica, Plăcinta (min. 82 Zamfir. Într-un alt meci din etapa a 12-a a Superligii, disputat la sfârșitul săptămânii trecute, Olimpia Cluj – Independența Baia Mare 12-0. În clasament: 1. Olimpia Cluj – 34 p, 2. ASA Târgu Mureș – 28 p, 3. CS Navobi Iași – 19 p, 4. Real Craiova – 16 p, 5. AS Fotbal Club Fair Play București – 15 p, 6. Vasas Femina Odorhei – 15 p, 7. Independența Baia Mare – 9 p, 8. Asociația Club Sportiv Heniu Prundu Bârgăului – 0 p. În etapa viitoare (sâmbătă, 2 aprilie), CS Navobi Iași va evolua în deplasare, împotriva formației Independența Baia Mare. În altă ordine de idei, potrivit unui comunicat de presă, semnat de managerul CS Navobi, prof. Adrian Ambrosie, participarea formației ieșene la Cupa Balcanică, programată inițial pentru sfârșitul acestei săptămâni, în Grecia, a fost amânată pentru finalul lunii mai, la cererea Federației Elene de Fotbal, ca urmare a programului încărcat din competiția internă a acestei țări.

Filed in: Informațía zilei, Sport