Înfrângere surprinzătoare pe teren propriu: CS Navobi Iași – Vasas Femina Odorheiul Secuiesc 1-3 (0-1)

navobi

Deja calificată în play-off, formația de fotbal feminin CS Navobi Iași și-a permis ”luxul” de a pierde pe teren propriu, duminică, în ultima etapă a sezonului regulat, meciul disputat în compania echipei Vasas Femina Odorheiul Secuiesc, grupare care avea nevoie de o victorie la Iași pentru a prinde, in extremis, locul 4 în clasament, ultimul care asigură participarea în turneul de elită. În meciul disputat pe terenul sintetic din Complexul Sportiv ”Emil Alexandrescu” din Copou, oaspetele au deschis primele scorul, în minutul 36, prin Ana Maria Vasile. Gazdele au egalat în repriza a doua, în minutul 51, prin Elena Răduc, însă până la finalul partidei, covăsnencele au mai înscris de două ori, prin Szidonia Papp (min. 68) și, respectiv, Ana Maria Vasile (min. 87), reușind, astfel, să-și atingă obiectivul și anume calificarea în play-off. Într-un alt meci important pentru accederea în turneul valoric 1-4, Clubul Sportiv Real Craiova a învins cu scorul de 3-2, pe Independența Baia Mare. Victoria oltencelor nu a mai contat în clasament, având în vedere succesul înregistrat de Vasas Femina Odorheiul Secuiesc la Iași. În celelalte partide din ultima etapă a sezonului regulat din Superliga feminină de fotbal au fost înregistrate rezultatele: Asociația Clubul Sportiv ”Heniu” Prundu Bârgăului – ASA 2013 Târgu Mureș 0-1 și Olimpia Cluj – Asociația Fotbal Club ”Fair Play” București 20-0. Clasamentul la încheierea sezonului regulat arată astfel: 1. Olimpia Cluj – 40 p, 2. ASA 2013 Târgu Mureș – 37 p, 3. CS Navobi Iași – 22 p, 4. Vasas Femina Odorheiul Secuiesc – 21 p, 5. Clubul Sportiv Real Craiova – 19 p, 6. Asociația Fotbal Club ”Fair Play” București – 15 p, 7. Independența Baia Mare – 9 p, 8. Asociațoa Club Sportiv ”Heniu” Prundu Bârgăului – 3 p. Primele patru formații s-au calificat în play-off, în timp ce ocupantele locurilor 5-8 vor juca în play-out, în vederea menținerii în Superligă.