Remiză în primul meci de verificare disputat de CSM Politehnica Iaşi în Antalya

fotbal

CSM Politehnica Iaşi a terminat la egalitate, scor 0-0, duminică după amiază, în primul meci de verificare disputat în cadrul stagiului de pregătire pe care-l efectuează în Antalya. împotriva formaţiei Şahtior Karagandi (locul 9 în prima ligă din Kazahstan. Meciul a fost, mai ales în prima repriză, lipsit de faze la ambele porţi, în actul secund, elevii antrenorului Eugen Neagoe fiind mai incisivi în atac, având şi câteva oportunităţi de a înscrie, ratate însă de Andrei Cristea şi Danale. La rândul lor, kazahii au avut şi ei o ocazie bună de a deschide scorul, însă intervenţia portarului Caparco a făcut ca întâlnirea să se încheie nedecis. CSM Politehnica Iaşi a început meciul în formula: Grahovac – Voicu, Mihalache, Ciucă, Ţigănaşu – Ciucur, Mitic, Bădic, Şefanescu – Bole, Boiciuc. În actul secund, antrenorul Eugen neagoe a trimis în teren o altă formulă de joc, compusă din: Caparco – Bosoi, Ciucă, Frăsinescu, Sato – Danale, Răuţă, V.Gheorghe, Panţâru, – Moldovan, Cristea. Tehnicianul Iaşiului s-a arătat mulţumit de modul în care s-au prezentat elevii săi, însă s-a arătat îngrijorat că în repriza a doua, aceştia nu au fructificat şansele de gol pe care le-au avut la poarta adversă. “A fost un antrenament foarte reușit. Pe un teren impecabil, am întâlnit un adversar puternic, cu jucători valoroși, agresivi. Am folosit toți fotbaliștii din lot, mai puțin portarul Axinte. În general sunt mulțumit de evoluția băieților. Prima repriză a fost echilibrată, fără mari ocazii, dar în cea de-a doua puteam marca dacă Danale sau Cristea fructificau șansele avute. Toți au avut o atitudine bună, chiar dacă antrenamentele au fost solicitante și s-a acumulat puțină oboseală”, a afirmat Eugen Neagoe, pentru site-ul clubului. În ceea ce-i priveşte pe cei doi noi jucători transferaţi în această pauză competiţională, antrenorul CSM Politehnica Iaşi s-a declarat mulţumit de efortul pe care aceştia l-au arătat în teren. “Răuţă a evoluat doar 30 de minute, pentru că e puțin în urmă cu pregătirea fizică. Are calitate și s-a văzut asta. Sunt sigur că ne va ajuta. Pe Panțîru l-am folosit mijlocaș stânga și a avut un joc bun, la fel și ceilalți jucători tineri, Danale și Moldovan”, a precizat Neagoe. Acesta s-a referit şi la posibila plecare a lui Bole la Debrecin, afirmând că despărţirea de fotbalistul maghiar ar fi o pierdere pentru echipă. “Bole se pregătește impecabil, este profesionist și nu pare afectat de ce se discută privind plecarea sa. Ar fi o pierdere despărțirea de el”, a spus Neagoe. Reamintim că pe adresa clubului din Copou a sosit săptămâna trecută o ofertă din partea clubului Debrecen, din prima ligă din Ungaria, pentru transferul lui Luckasz Bole. Dacă, iniţial, maghiarii au oferit 60.000 de euro pentru transfer, ulterior, aceştia au ridicat oferta la 100.000 de euro, după ce conducătorii Iaşiului au cerut suma de 120.000 de euro. Negocierile continuă şi nu este exclus ca, până la urmă, cele două cluburi să se înţeleagă la bani, iar Bole să părărească Iaşiul. În altă ordine de idei, fotbaliştii de la CSM Politehnica Iaşi continuă stagiul de pregătire din Antalya, zilnic aceştia având programate câte două antrenamente. Următorul meci de verificare este programat miercuri, 18 ianuarie, în compania liderului primei ligi din Polonia, formaţia Jagiellonia Byalistok.