Zeiţa Fortuna, aplaudată în Copou: CSM Poli Iaşi – FC Botoşani 2-1 (2-0)

CSM Politehnica Iaşi îşi continuă marşul triumfal în play out-ul Ligii 1, consolidându-şi poziţia de lider în turneul pentru evitarea retrogradării, după ce sâmbătă seara, în Copou, a trecut cu scorul de 2-1 (2-0) de FC Botoşani, în derby-ul Moldovei, după o partidă cu două reprize total diferite. Prima parte a întâlnirii a fost dominată de gazde, care au deschis foarte repede scorul, în minutul 4, prin Cătălin Ştefănescu, care a pătruns decis în careul oaspeţilor, a driblat doi fundaşi şi a înscris plasat, cu exteriorul, în plasa interioară din dreapta a porţii apărate de Cobrea. După ocazia din minutul 20 a lui Golofca (şut puternic pe spaţiul porţii, respins in extremis, peste transversală, de Grahovac), ieşenii îşi majorează avantajul de pe tabela de marcaj, prin Bosoi, care rămas nemarcat în careu, înscrie cu capul, după un corner de pe partea dreaptă, executat excelent de Ţigănaşu. La reluare, de la cabine parcă au ieşit alte echipe: gazdele se retrag inexplicabil în apărare, permiţându-le elevilor lui Leo Grozavu să pună stăpânire totală pe joc. În aceste condiţii, golul reuşit de Golofca în minutul 57 a venit natural, după o adevărată sarabandă de ocazii a oaspeţilor la poarta lui Grahovac. Simţind pericolul pierderii celor trei puncte de către echipa sa, Eugen Neagoe îl introduce în teren, în minutul 68, pe Golubovic, mutare care a avut ca efect o oarecare echilibrare a forţelor din teren. Cu toate acestea, botoşănenii puteau da lovitura pe final, după ce balonul expediat de Golofca de la marginea careului a lovit bara, iar apoi a fost reţinut de Grahovac. O victorie a Iaşiului oarecum nemeritată, la fel cum s-a întâmplat la Mediaş, însă care menţine trupa din Copou departe de emoţiile retrogradării. Neplătiţi de trei luni şi cu perspectiva intrării în insolvenţă a clubului, ieşenii au meritul de a se fi mobilizat exemplar în ultimele cinci meciuri, în care au obţinut patru victorii şi un rezultat de egalitate. Au evolaut echipele: CSM Politehnica Iași: Grahovac – Voicu (min. 56 Răuță), Mihalache, Frăsinescu, Sato – Bosoi, Mitic (min. 68 Golubovic), V. Gheorghe, Ţigănaşu (min. 74 Panțîru) – Ştefănescu – A. Cristea; FC Botoșani: Cobrea – Unguruşan, Burcă, Cucu (min. 69 Buș), Popovici – Vaşvari, Bordeianu (min. 46 Endrick) – M. Roman, L. Fulop (min. 46 Miron), Golofca – Kuku. În etapa viitoare, CSM Politehnica Iaşi va evolua luni, 17 aprilie, de la ora 18.30, în deplasare, în compania formaţiei FC Voluntari.