CSM Politehnica Iaşi rămâne neînvinsă în play out

CSM Politehnica Iaşi rămâne neînvinsă în play-out, după ce luni după amiază a terminat la egalitate, scor 0-0, în deplasare, cu FC Voluntari, într-o partidă fără veleităţi tehnice şi spectaculare deosebite, în care ambele echipe s-au anihilat reciproc. Remiza îi avantajează pe moldoveni, care cu punctul luat în Ilfov s-au reinstalat pe primul loc în play-out, la egalitate de puncte cu Gaz Metan Mediaş, care în cadrula aceleiaşi etape a învins duminică, cu scorul de 3-1, pe Pandurii Târgu Jiu. Revenind la meciul de la Voluntari, prima ocazie a fost consemnată în minutul 5, în contul oaspeţilor, atunci când şutul din apropierea careului, expediat de Ştefănescu, a fost respins de Balauru. După un scenraiu parcă tras la indigo, în minutul 24 este rândul lui Grahovac să reţinută şutul lui Maftei. Ieşenii puteau pleca cu avantaj la cabine, după ce în minutul 45, şutul lui Cristea, expediat din marginea careului mare, în urma unei centrări foarte bune a lui Ştefănescu, a fost reţinut din vinclu de goal keeper-ul gazdelor. Repriza a doua a fost şi mai lipsită de ritm şi ocazii de gol ca prima, astfel că, în final, tabela de marcaj a consemant un 0-0 mulţumitor pentru ambele combatante. Au evoluat echipele: FC Voluntari: Balauru – Maftei, Spahija, Cazan, Acsinte – C. Lazăr, Novac – Popadiuc, Cernat, Ivanovici (min. 56 Căpăţână) – Bălan (min. 72 Curelea); CSM Politehnica Iaşi: Grahovac – Voicu, Frăsinescu, Mihalache, Țigănașu – Bole, Gheorghe, Răuță, Ștefănescu – Cristea, Golubovic. În clasament: 1. CSM Politehnica Iaşi – 29 p, 2. Gaz Metan Mediaş – 29 p, 3. FC Botoşani – 24 p, 4. FC Voluntari – 21 p, 5. ACS Politehnica Timişoara – 18 p, 6. Pandurii Târgu Jiu – 16 p, 7. Concordia Chiajna – 16 p, 8. ASA Târgu Mureş – 11 p. În etapa viitoare (ultima a turului din play- out), CSM Politehnica Iaşi va întâlni luni, 24 aprilie, de la ora 18.00, în Copou, pe ASA Târgu Mureş.