7:44 pm - Friday May 14, 2021

Activităţi internaţionale de învăţare pe tema păcii la Liceul Tehnologic Economic „Virgil Madgearu” Iaşi

Liceul Tehnologic Economic „Virgil Madgearu” Iaşi, în calitate de coordonator al parteneriatului strategic Erasmus+ KA229 Acţionează, Conectează-te, Transformă pentru Pacea universală din cadrul Programului Erasmus+, Acţiunea Cheie 2, organizează în perioada 11 – 15 decembrie 2018 prima întâlnire transnaţională pentru elevi cu tema „O istorie a Păcii – secolul XX”. La această întâlnire vor participa câte cinci elevi şi doi profesori din cele patru şcoli partenere: Galatasaray Lisesi – Istanbul, LXIII Lajos Kossuth High School – Varşovia, Jesuites Sant Gervase Escola Enfant Jesus – Barcelona şi Liceo Classico Statale „Mario Cutteli” – Catania, alături de 20 elevi şi 10 profesori români.

Programul întâlnirii cuprinde activităţi diverse, axate pe intercunoaştere şi marketing personal, seminarul: „Tehnici de comunicare specifice procesului de intercunoaştere”, atelierul de lucru: „Comunicarea în spaţiul public”, Simpozionul internaţional: „O istorie a Păcii – secolul XX” şi o excursie de studiu la Bucureşti (Muzeul Naţional Cotroceni şi Palatul Parlamentului).

Simpozionul internaţional se va desfăşura miercuri, 12 decembrie 2018, în amfiteatrul Colegiului Naţional Iaşi, partenerul nostru local, şi va avea ca invitaţi pe dna prof. Maria Rados, inspector şcolar pentru istorie şi discipline socio-umane, dna cercetător ştiinţific II dr. Cătălina Mihalache, Institutul de Istorie „A. D. Xenopol”, dl. lect. dr. Bogdan Constantin Neculau, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei, şi dna Ana Cristina Zacornea, Asociaţia EuroDEMOS, un partener cu care am derulat mai multe proiecte. În a doua parte, reprezentanţii şcolilor partenere vor prezenta rezultatele cercetării lor, şi anume implementarea educaţiei pentru pace în şcoli, organisme internaţionale de menţinere a păcii şi personalităţi naţionale cu un rol major în promovarea acestei valori universale. În ultima parte a simpozionului, elevii vor fi invitaţi să dezbată, în cadrul unui Consiliu al Păcii, o problematică actuală, – un conflict cu repercursiuni grave asupra comunităţilor implicate –, punctând modalităţile de intervenţie din partea unor organisme internaţionale precum ONU, UNICEF, Crucea Roşie, Amnesty International sau „Medici fără frontiere”.

Joi, 13 decembrie 2018, la ora 15.00, întregul grup de elevi şi profesori vor merge într-o vizită de studiu la Primăria Municipiului Iaşi, pentru a prezenta municipalităţii mesajul lor de pace, adresat ieşenilor. Cu acest prilej, vor fi acordate titlul de „Promotor al Păcii” şi diplomele „Ambasadori ai Păcii” partenerilor noştri şi elevilor participanţi.

„Parteneriatul strategic coordonat de şcoală noastră, al cărui acronim este ACT 4 Peace, vizează familiarizarea elevilor cu principiile culturii păcii şi mai ales cu exersarea lor în context real, astfel încât tinerii să conştientizeze importanţa respectării acestei valori universale şi să acţioneze competent şi responsabil în vederea conservării ei în orice context. Prin Clubul de Pace Act+ ce activează în şcoala noastră sub coordonarea prof. Aurora Cristina Balan ne-am propus să consolidăm un climat atractiv şi stimulativ de învăţare, să formăm elevii pentru a interveni abilitat în situaţii conflictuale în şcoală şi comunitate şi mai ales să le oferim acel context de dezvoltare personală şi profesională pentru a deveni membri reprezentativi, activi, responsabili, competenţi, adevăraţi lideri în comunităţile lor şi promotori ai păcii.” (prof. dr. Laura Maria Cârstea, directorul liceului)

Filed in: Educație

Comments are closed.

;