Victorie în inferioritate numerică: CSMS Iași – Gloria Bistrița 2-1 (1-0)

CSMS Iași continuă să spere că va evolua și de la anul pe prima scenă de fotbal a țării, după ce luni seară, în prezența a peste 3.000 de spectatori, a învins în Dealul Copoului, cu scorul de 2-1 (1-0), pe Gloria Bistrița, într-un meci din cadrul etapei a XXIV-a. Meciul a fost unul aprig disputat, în care gazdele au reușit, în final, să-și apropie toate cele trei puncte puse în joc, după ce au rămas în inferioritate numeric, după eliminarea lui Tincu și Țigănașu. În prima repriză, ambele formații au arătat de ce află în acest moment în coada clasamentului, practicând un fotbal lipsit de imaginație și cu foarte multe greșeli tehnice din partea unor jucători care se pretind a fi de prima ligă. Ocaziile la cele două porți au putut fi numărate pe degetele de la o singură mână, singura ”sclipire” a primei reprize fiind golul marcat de Adrian Pătulea (min. 43), după o pasă excelentă a lui Mitic. În repriza a doua, oaspeții au ieșit mult mai curajos la joc și au pus în dese rânduri la grea încercare apărarea ieșenilor. Elevii lui Nae Manea au reușit să egaleze în minutul 56, în urma unui penalty executat de Răzvan Radu, după ce același jucător fusese ”cosit” în careu de Răzvan Tincu, care a văzut al doilea cartonaș galben, după cel încasat la începutul meciului, și implicit, pe cel roșu. Rămași în zece oameni, ieșenii au acuzat din plin șocul egalării, nereușind mare lucru în atac. Asta, până în minutul 70, când nou introdusul în teren Marius Onofraș a reușit să împingă în poarta lui Dolha balonul expediat cu capul de Milea și respins în față de goal-keeper-ul bistițean. Văzându-se condusă din nou pe tabelă, Gloria a atacat furbund poarta lui Irimia, atacanții lui Nae Manea ratând câteva ocazii incredibile. În minutul 83, Țigănașu a văzut direct cartonașul roșu, după o intrare dură la Țârcă. Până la final, în ciuda asediului oaspeților, ieșenii au reușit să-și înscrie în palmares prima victorie oficială din 2013. În meciul de luni seară, de pe Stadionul ”Emil Alexandrescu”, CSMS Iași a evoluat în următoarea formulă: Irimia – Mihălăchioaie (min. 61 Crețu), Tincu, Avrămia, Mitrea – Milea- Mitic, Moutinho (min. 73 Straton), Cl. Ionescu (min. 69 Onofraș), Țigănașu – Pătulea. După 24 de etape, CSMS Iași ocupă locul 16 în clasament, cu 22 de puncte. În etapa viitoare, ieșenii vor evolua, în Ghencea, împotriva liderului, echipa Steaua București.

Filed in: Informațía zilei, Sport