7:03 pm - Friday July 30, 2021

Program de coşmar pentru Poli Iaşi în Liga 2

CSM Politehnica Iaşi a avut ghinion la tragerea la sorţi pentru stabilirea programului sezonului 2021-/2022 al Ligii 2, desfăşurată astăzi la sediul Federaţiei Române de Fotbal.

Astfel, potrivit “ţintarului” stabilit prin tragere la sorţi, elevii lui Costel Enache vor debuta în noul sezon competiţional al Ligii 2 pe data de 31 iulie, în deplasare, în compania formaţiei Petrolul Ploieşti, una dintre principalele candidate la promovarea în Liga 1.

În cea de-a doua etapă, ieşenii vor întâlni, în Copou, pe Concordia Chiajna, o altă pretendentă la promovare, urmând ca în etapa a III-a, moldovenii să dea piept, în deplasare, cu o altă candidată la urcarea în primul eşalon, AFC Hermannstadt.

Programul infernal al Politehnicii Iaşi continuă în etapa a IV-a, pe teren propriu, când elevii lui Costel Enache o vor întâlni pe Universitatea Cluj, cotată de specialişti ca principală favorită la promovarea în Liga 1, după care aceştia vor întâlni în etapa a V-a, în deplasare, pe Politehnica Timişoara, o altă candidată la promovare.

Programul de “coşmar” al ieşenilor va continua şi în etapa a VI-a, când moldovenii vor juca, în Copou, în compania unei alte pretendente la promovare, formaţia FC Buzău.

Potrivit regulementului aprobat de FRF, cele 20 de echipe înscrise la startul Ligii 2 vor juca fiecare cu fiecare o singură dată în sezonul regulat, care va avea 19 etape, urmând ca apoi acestea să fie repartizate, pe baza clasamentului, în cea de-a doua fază a competiției, play-off sau play-out.

Primele şase formaţii clasate la finalul sezonului regulat își vor disputa locurile de promovare într-un play-off. De această dată, partidele se vor juca tur-retur (10 etape). La finalul play-off-ului, primele două clasate vor promova direct în Liga 1, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor disputa un meci de baraj cu locurile 8 și 7 din play-out-ul Ligii 1.

Echipele clasate pe locurile 7-20 la finalul sezonului regulat vor fi repartizate în două serii de play-out (Grupa A şi Grupa B), disputând doar un tur de 7 etape, care va asigura încă şase meciuri pentru fiecare echipă.

Cele 14 echipe din play-out vor fi împărțite în două grupe, după următorul model:

Grupa A: locurile 7, 10, 11, 14, 15, 18, 19

Grupa B: locurile 8, 9, 12, 13, 16, 17, 20

Echipele care se vor clasa pe locurile 6 și 7 în cele două grupe de play-out vor retrograda direct. Cele de pe pozițiile 5 vor disputa un meci de baraj, în dublă manșă.

PROGRAMUL LIGII 2 (PRIMA FAZĂ):

 

Etapa 1

Ripensia Timișoara – Dunărea Călărași
Unirea Dej – Unirea Slobozia
CS Comunal Șelimbăr – Dacia Unirea Brăila
FC Brașov Steagul Renaște – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Steaua București – FK Csikszereda
Astra – Metaloglobus București
Petrolul Ploiești – Politehnica Iași
Concordia Chiajna – Unirea Constanța
FC Hermannstadt – FC Buzău
Universitatea Cluj – SSU Politehnica Timișoara

Etapa 2

Dunărea Călărași – SSU Politehnica Timișoara
FC Buzău – Universitatea Cluj
Unirea Constanța – FC Hermannstadt
Politehnica Iași – Concordia Chiajna
Metaloglobus București – Petrolul Ploiești
FK Csikszereda – Astra
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Steaua București
Dacia Unirea Brăila – FC Brașov Steagul Renaște
Unirea Slobozia – CS Comunal Șelimbăr
Ripensia Timișoara – Unirea Dej

Etapa 3

Unirea Dej – Dunărea Călărași
CS Comunal Șelimbăr – Ripensia Timișoara
FC Brașov Steagul Renaște – Unirea Slobozia
Steaua București – Dacia Unirea Brăila
Astra – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Petrolul Ploiești – FK Csikszereda
Concordia Chiajna – Metaloglobus București
FC Hermannstadt – Politehnica Iași
Universitatea Cluj – Unirea Constanța
SSU Politehnica Timișoara – FC Buzău

Etapa 4

Dunărea Călărași – FC Buzău
Unirea Constanța – SSU Politehnica Timișoara
Politehnica Iași – Universitatea Cluj
Metaloglobus București – FC Hermannstadt
FK Csikszereda – Concordia Chiajna
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Petrolul Ploiești
Dacia Unirea Brăila – Astra
Unirea Slobozia – Steaua București
Ripensia Timișoara – FC Brașov Steagul Renaște
Unirea Dej – CS Comunal Șelimbăr

Etapa 5

CS Comunal Șelimbăr – Dunărea Călărași
FC Brașov Steagul Renaște – Unirea Dej
Steaua București – Ripensia Timișoara
Astra – Unirea Slobozia
Petrolul Ploiești – Dacia Unirea Brăila
Concordia Chiajna – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
FC Hermannstadt – FK Csikszereda
Universitatea Cluj – Metaloglobus București
SSU Politehnica Timișoara – Politehnica Iași
FC Buzău – Unirea Constanța

Etapa 6

Dunărea Călărași – Unirea Constanța
Politehnica Iași – FC Buzău
Metaloglobus București – SSU Politehnica Timișoara
FK Csikszereda – Universitatea Cluj
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FC Hermannstadt
Dacia Unirea Brăila – Concordia Chiajna
Unirea Slobozia – Petrolul Ploiești
Ripensia Timișoara – Astra
Unirea Dej – Steaua București
CS Comunal Șelimbăr – FC Brașov Steagul Renaște

Etapa 7

FC Brașov Steagul Renaște – Dunărea Călărași
Steaua București – CS Comunal Șelimbăr
Astra – Unirea Dej
Petrolul Ploiești – Ripensia Timișoara
Concordia Chiajna – Unirea Slobozia
FC Hermannstadt – Dacia Unirea Brăila
Universitatea Cluj – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
SSU Politehnica Timișoara – FK Csikszereda
FC Buzău – Metaloglobus București
Unirea Constanța – Politehnica Iași

Etapa 8

Dunărea Călărași – Politehnica Iași
Metaloglobus București – Unirea Constanța
FK Csikszereda – FC Buzău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – SSU Politehnica Timișoara
Dacia Unirea Brăila – Universitatea Cluj
Unirea Slobozia – FC Hermannstadt
Ripensia Timișoara – Concordia Chiajna
Unirea Dej – Petrolul Ploiești
CS Comunal Șelimbăr – Astra
FC Brașov Steagul Renaște – Steaua București

Etapa 9

Steaua București – Dunărea Călărași
Astra – FC Brașov Steagul Renaște
Petrolul Ploiești – CS Comunal Șelimbăr
Concordia Chiajna – Unirea Dej
FC Hermannstadt – Ripensia Timișoara
Universitatea Cluj – Unirea Slobozia
SSU Politehnica Timișoara – Dacia Unirea Brăila
FC Buzău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Unirea Constanța – FK Csikszereda
Politehnica Iași – Metaloglobus București

Etapa 10

Dunărea Călărași – Metaloglobus București
FK Csikszereda – Politehnica Iași
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Constanța
Dacia Unirea Brăila – FC Buzău
Unirea Slobozia – SSU Politehnica Timișoara
Ripensia Timișoara – Universitatea Cluj
Unirea Dej – FC Hermannstadt
CS Comunal Șelimbăr – Concordia Chiajna
FC Brașov Steagul Renaște – Petrolul Ploiești
Steaua București – Astra

Etapa 11

Astra – Dunărea Călărași
Petrolul Ploiești – Steaua București
Concordia Chiajna – FC Brașov Steagul Renaște
FC Hermannstadt – CS Comunal Șelimbăr
Universitatea Cluj – Unirea Dej
SSU Politehnica Timișoara – Ripensia Timișoara
FC Buzău – Unirea Slobozia
Unirea Constanța – Dacia Unirea Brăila
Politehnica Iași – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Metaloglobus București – FK Csikszereda

Etapa 12

Dunărea Călărași – FK Csikszereda
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Metaloglobus București
Dacia Unirea Brăila – Politehnica Iași
Unirea Slobozia – Unirea Constanța
Ripensia Timișoara – FC Buzău
Unirea Dej – SSU Politehnica Timișoara
CS Comunal Șelimbăr – Universitatea Cluj
FC Brașov Steagul Renaște – FC Hermannstadt
Steaua București – Concordia Chiajna
Astra – Petrolul Ploiești

Etapa 13

Petrolul Ploiești – Dunărea Călărași
Concordia Chiajna – Astra
FC Hermannstadt – Steaua București
Universitatea Cluj – FC Brașov Steagul Renaște
SSU Politehnica Timișoara – CS Comunal Șelimbăr
FC Buzău – Unirea Dej
Unirea Constanța – Ripensia Timișoara
Politehnica Iași – Unirea Slobozia
Metaloglobus București – Dacia Unirea Brăila
FK Csikszereda – Viitorul Pandurii Târgu Jiu

Etapa 14

Dunărea Călărași – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Dacia Unirea Brăila – FK Csikszereda
Unirea Slobozia – Metaloglobus București
Ripensia Timișoara – Politehnica Iași
Unirea Dej – Unirea Constanța
CS Comunal Șelimbăr – FC Buzău
FC Brașov Steagul Renaște – SSU Politehnica Timișoara
Steaua București – Universitatea Cluj
Astra – FC Hermannstadt
Petrolul Ploiești – Concordia Chiajna

Etapa 15

Concordia Chiajna – Dunărea Călărași
FC Hermannstadt – Petrolul Ploiești
Universitatea Cluj – Astra
SSU Politehnica Timișoara – Steaua București
FC Buzău – FC Brașov Steagul Renaște
Unirea Constanța – CS Comunal Șelimbăr
Politehnica Iași – Unirea Dej
Metaloglobus București – Ripensia Timișoara
FK Csikszereda – Unirea Slobozia
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Dacia Unirea Brăila

Etapa 16

Dunărea Călărași – Dacia Unirea Brăila
Unirea Slobozia – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timișoara – FK Csikszereda
Unirea Dej – Metaloglobus București
CS Comunal Șelimbăr – Politehnica Iași
FC Brașov Steagul Renaște – Unirea Constanța
Steaua București – FC Buzău
Astra – SSU Politehnica Timișoara
Petrolul Ploiești – Universitatea Cluj
Concordia Chiajna – FC Hermannstadt

Etapa 17

FC Hermannstadt – Dunărea Călărași
Universitatea Cluj – Concordia Chiajna
SSU Politehnica Timișoara – Petrolul Ploiești
FC Buzău – Astra
Unirea Constanța – Steaua București
Politehnica Iași – FC Brașov Steagul Renaște
Metaloglobus București – CS Comunal Șelimbăr
FK Csikszereda – Unirea Dej
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timișoara
Dacia Unirea Brăila – Unirea Slobozia

Etapa 18

Dunărea Călărași – Unirea Slobozia
Ripensia Timișoara – Dacia Unirea Brăila
Unirea Dej – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CS Comunal Șelimbăr – FK Csikszereda
FC Brașov Steagul Renaște – Metaloglobus București
Steaua București – Politehnica Iași
Astra – Unirea Constanța
Petrolul Ploiești – FC Buzău
Concordia Chiajna – SSU Politehnica Timișoara
FC Hermannstadt – Universitatea Cluj

Etapa 19

Universitatea Cluj – Dunărea Călărași
SSU Politehnica Timișoara – FC Hermannstadt
FC Buzău – Concordia Chiajna
Unirea Constanța – Petrolul Ploiești
Politehnica Iași – Astra
Metaloglobus București – Steaua București
FK Csikszereda – FC Brașov Steagul Renaște
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Comunal Șelimbăr
Dacia Unirea Brăila – Unirea Dej
Unirea Slobozia – Ripensia Timișoara

Filed in: Informațía zilei, Sport

Comments are closed.

;