Poli Iaşi – Flacăra Erbiceni 7-0, într-un meci amical disputat în Copou

Profitând de întreruperea campionatului, cauzată de meciurile echipelor naţionale, elevii lui Costel Enache au susţinut vineri, la prânz, un joc-test în Copou, în compania formaţiei Flacăra Erbiceni, care evoluată în liga a IV-a.

Deşi fără mai mulţi titulari în primul “11”(Mihalache, Deretti, Torres, Ionuţ Pop – accidentaţi, Istrate şi Pelivan, convocaţi la loturile naţionale under 20, respectiv under 19), gazdele s-au impus, în final, cu scorul de 7-0 (3-0) în faţa ocupantei locului secund în campionatul judeţului Iaşi.

Pentru ieşeni au înscris: Stoenac (min. 9), Aftanache (min. 18 şi min. 48), Corobuță (min. 39), Fr. Cristea (min. 80), Mărieș (min. 82) şi Asăvoaei (min. 88).

Antrenorul Costel Enache a început partida cu Axinte în poartă, înlocuit în min. 30 cu Brânză, Defta, Okan, Târșa, Al. Stan – fundaşi, Cr. Pușcaș, Chiorean, Aftanache şi Stoenac – la mijloc, Corobuță și Alex Zaharia – în atac.

În repriza a doua, tehnicianul gazdelor i-a trimis în teren pe Brânză – Aftanache, Cană, Târșa, Iurașcu – Cr. Pușcaș, Chiorean, Al. Stan, Stoenac – Mărieș, Alex Zaharia.

În minutul 60, formula de echipă s-a modificat din nou: Laurenţiu Popescu – în poartă, Onea, Cană, Plămadă, Serediuc – fundaşi, Cr. Pușcaș, Al. Stan, Fr. Cristea, Asăvoaei – la mijloc, Mărieș și Camara – în atac.

În etapa a X-a a Ligii 2, Poli Iaşi va întâlni joi, 14 octombrie, de la ora 17.30, în deplasare, pe FK Csiczereda Miercurea Ciuc.