FC Botoșani – Poli Iași 0-2, într-un meci amical. Camara și Muratovic au adus victoria Iașului

Profitând de pauza competițională cauzată de meciurile echipelor națIonale, Politehnica Iași a disputat sâmbătă după amiază, la Botoșani, un meci amical în compania formației locale, liderul la zi al play out-ului din Liga 1. Surprinzător, victoria a revenit formației pregătită de Costel Enache, care a punctat prin Sekou Camara (min. 1) și Belmin Muratovic (min. 48). Ieșenii au făcut un meci foarte bun, mai ales în prima repriză, când au avut mai multe ocazii de a se desprinde pe tabela de marcaj, semnate de Francisc Cristea și același Sekou Camara, jucător împrumutat de gruparea din Dealul Copoului chiar de la FC Botoșani. La finalul jocului, antrenorul Costel Enache și-a felicitat jucătorii pentru victorie, declarând că întâlnirea a reprezentat un test util pentru fotbaliștii săi, în compania unei formații foarte bune a Ligii 1.

FC Botoșani: Pap – Braun, Dawa, Șeroni, Dragu – Papa, Florescu, David – Mailat, Roman I, Jaja (repriza I), respctiv Contra – Patache, Haruț, Șeroni, Filip – Târcoveanu, Florescu, Petkovski – Mateus, Roman II, Tisdell (repriza a II-a).

Poli Iași: Axinte (min. 67 Brînză) – Serediuc (min. 78 Defta), Cană, Plămadă (min. 83 I. Pop), Ad. Ilie (min. 67 Kouadio) – Kamara (min. 55 Pușcaș), Chiorean (min. 67 Vanzo) – Al. Stan (min. 67 Aftanache), Fr. Cristea (min. 55 Mărieș), Muratovic (min. 67 Asăvoaei) – Camara (min. 55 Plokhotnyuk).

Imediat după meci, ieșenii s-au întors acasă, antrenorul Costel Enache dându-le liber elevilor său până luni după amiază, când aceștia urmează să se reunească la stadion. Sâmbătă, 2 aprilie, de la ora 11.00, Politehnica Iași va întâlni în Copou pe Dacia Unirea Brăila, în etapa a doua a play out-ului Ligii 2. Cu cinci etape înaintea finalului sezonului, ieșenii ocupă locul 3 în clasament, la numai două puncte de barajul de evitare a retrogradării.