11:38 pm - Saturday June 25, 2022

Flacăra Erbiceni și-a luat adio de la promovarea în Liga 3

Campioana județului Iași, ACS Flacăra Erbiceni, a pierdut fără drept de apel, scor 0-5 (0-4), manșa tur a meciului de baraj pentru promovarea în Liga 3, disputat sâmbătă după amiază, în deplasare, în fața formației CSO Viitorul Darabani, campioana județului Botoșani. Deși porneau favoriți la calificare după tragerea la sorți de către Federația română de Fotbal (FRF) a meciurilor de baraj pentru promovarea în cel de-al treilea eșalon fotbalistic al țării, ieșenii, care îi aveau în componență pe foștii prim divizionari Marius Onofraș (campion cu Unirea Urziceni în anul 2009 și participant în Liga Campionilor cu formația condusă de Dan Petrescu, unde a reușit și un gol în meciul disputat acasă de ialomițeni contra lui Glasgow Rangers, scor 1-1), Ovidiu Mihalache și Adrian Ilie, au fost depășiți net de o formație a gazdelor care a prins o primă repriză formidabilă, reușind să înscrie de nu mai puțin de patru ori, prin Bogdan Melinte (min.10), Alexandru Stancoschi (min. 32 din penalty), Adrian Cososchi (min. 41) și Robert Bosânceanu (min. 43). Mulțumiți cu rezultatul înscris pe tabela de marcaj, gazdele nu au mai forțat în repriza secundă, mulțumindu-se să joace mai mult pe contraatac, în urma unei astfel de acțiuni, Răzvan Cărăbuș (min. 81) stablind scorul final al partidei. Victorie clară a botoșănenilor, care în urma rezultatului înregistrat sâmbătă se află cu un picior și jumătate în Liga 3. Manșa retur a dublei dintre CSO Viitorul Darabani și ACS Flacăra Erbiceni va avea loc sâmbăta viitoare, de la ora 17.30, pe Stadionul “Agronomia” din Dealul Copoului.

Rezultatele meciurilor de baraj pentru promovarea în Liga 3 (manșa tur), disputate sâmbătă:

Regiunea 1 Nord-Est:

  • Viitorul Darabani (Botoșani) – Flacăra Erbiceni (Iași) 5-0
  • Juniorul Suceava (Suceava) – Speranţa Răuceşti (Neamț) 0-0
  • Sportul Oneşti (Bacău) – Rapid Brodoc (Vaslui) 3-3

Regiunea 2, Nord-Vest:

  • Rapid Jibou (Sălaj) – CSM Sighetu Marmaţiei (Maramureș) 0-3
  • Viitorul Borș (Bihor) – Silvicultorul Maieru (Bistrița Năsăud) – nu s-a disputat
  • Supporter 2.0 (Cluj) – Victoria Carei (Satu Mare) 1-1

Regiunea 3, Centru:

  • ACS Târgu Mureş (Mureș) – CS Gheorgheni (Harghita) 4-1
  • Olimpic Zărneşti (Brașov) – Inter Stars Sibiu (Sibiu) 1-1
  • CS Universitatea din Alba Iulia (Alba) – CSO Baraolt (Covasna) 11-2

 

Regiunea 4, Vest:

  • Phoenix Buziaş (Timiș) – CSO Turceni (Gorj) 2-0
  • ACB Ineu (Arad) – Recolta Dănceu (Mehedinți) 5-0
  • Retezatul Hațeg (Hunedoara) – Magica Balta Caransebeş (Caraș Severin) 4-1

Regiunea 5, Sud-Vest:

  • ACS Oltul Curtişoara (Olt) – Cozia Călimăneşti (Vâlcea) 3-1
  • Dunărea Turris (Teleorman) – Roberto Ziduri (Dâmbovița) 1-0
  • Dunărea Calafat (Dolj) – CS Rucăr (Argeș) 1-1

 

Regiunea 6, Sud:

  • CS Glina (Ilfov) – CS Amara (Ialomița) 3-2
  • CS Păuleşti (Prahova) – Victoria Adunaţii Copăceni (Giurgiu) 0-1
  • Venus Independenţa (Călărași) – CS Dinamo Bucureşti (București) 2-3

Regiunea 7, Sud-Est:

  • Voinţa Limpeziş (Buzău) – CSL Victoria Gugeşti (Vrancea) 5-2
  • Victoria Traian (Brăila) – Unirea Braniștea (Galați) 2-1
  • Viitorul Murighiol (Tulcea) – Gloria Băneasa (Constanța) – nu s-a disputat

Echipele Silvicultorul Maieru (Bistrița Năsăud)  și Gloria Băneasa (Constanța) au promovat, la masa verde, în Liga 3, ca urmare a faptului că adversarele pe care le-au avut în meciurile de baraj nu îndeplineau condițiile impuse de FRF pentru licențiere.

Filed in: Informațía zilei, Sport

Comments are closed.

;