7:12 am - Sunday September 25, 2022

Avem încă două românce pe tabloul principal la BCR Iași Open

Cristina Dinu și Ilona Georgiana Ghioroaie au acces, luni, pe tabloul principal la BCR Iași Open după ce au obținut câte două victorii în calificări.

Cristina Dinu a trecut în cursul dimineții de Camelia Hristea cu scorul de 6-2, 6-0, iar spre seară, în meciul decisiv pentru accederea pe tablou a învins-o pe Lavinia Tănăsie, 6-3, 6-4.

La rândul său, Ilona Georgiana Ghioroaie a învins-o în primul tur pe ieșeanca Ilinca Amariei, 6-0, 6-2, iar în turul 2 a trecut de Jing Jing Lu (China), 6-2, 7-6 (3).

La rândul lor, japoneza Yuki Naito și rusoaica Darya Astakhova au câștigat ambele meciuri din calificări și au urcat pe tabloul principal.

Tot luni s-au disputat și primele două meciuri de pe tabloul principal de simplu. Olga Danilovic, din Serbia, favorită 4, a trecut în trei seturi de iberica Andrea Lazaro Garcia, 7-6 (1), 4-6, 6-3, în timp ce jucătoarea germană Nastasja Schunk a învins-o pe croata Antonia Ruzic, 6-3, 6-4.

Luni seară, înainte de meciul cu iberica Rebeka Masarova, brazilianca Laura Pigossi (favorită 5) a fost nevoită să se retragă, din cauza unei accidentări la mână.

Și pe tabloul de dublu s-a disputat un prim meci, perechea maghiară Reka Luca Jani/Pana Udvardy (Nr. 4) reușind calificarea în sferturile de finală după un categoric 6-0, 6-1 cu cuplul român Daria Munteanu/Catrinel Onciulescu.

Rezultatele complete ale zilei de luni la BCR Iași Open:

Calificări / turul 1

Darya Astakhova (Rusia, Nr. 2) – Ștefana Lazăr (România) 6-1, 6-1

Elena Teodora Cadar (România, Nr. 7) – Beatrice Gumulya (Indonezia) 6-3, 5-7, 6-4

Cristina Dinu (România, Nr. 3) – Camelia Hristea (România) 6-2, 6-0

Ioana Georgiana Ghioroaie (România, Nr. 4) – Ilinca Amariei (România) 6-0, 6-2

Lavinia Tănăsie (România) – Andreea Roșca (România, Nr. 5) 6-2, 4-6, 6-1

Jing Jing Lu (China) – Miriam Bulgaru (România, Nr. 8) 6-7 (5), 7-5, 5-7

 

Calificări / turul 2

Yuki Naito (Japonia, Nr. 1) – Elena Teodora Cadar (România, Nr. 7) 6-4, 6-2

Cristina Dinu (România, Nr. 3) – Lavinia Tănăsie (România) 6-3, 6-4

Darya Astakhova (Rusia) – Olivia Tjandramulia (Australia) 6-2, 6-4

Ioana Georgiana Ghioroaie (România, Nr. 4) – Jing Jing Lu (China) 6-2, 7-6 (3)

 

Tabloul principal simplu (turul I)

Olga Danilovic (Serbia, Nr. 4) – Andrea Lazaro Garcia (Spania) 7-6 (1), 4-6, 6-3

Nastasja Schunk (Germania) – Antonia Ruzic (Croația) 6-3, 6-4

 

Tabloul principal dublu (optimi)

Reka Luca Jani/Pana Udvardy (Ungaria/Ungaria, Nr. 4) – Daria Munteanu/Catrinel Onciulescu (România/România) 6-0, 6-1

 

 

 

 

Filed in: Informațía zilei, Sport

Comments are closed.

;