7:18 am - Sunday September 25, 2022

Două jucătoare venite din calificări au furnizat marile surprize ale zilei de marți, la BCR Iași Open

Japoneza Yuki Naito, locul 195 WTA, a eliminat-o pe principala favorită, elvețianca Viktorija Golubic (numărul 92 mondial), scor 6-3, 6-4. Naito o va întâlni în optimi pe jucătoarea argentiniană Paula Ormaechea.

Venită tot din calificări, rusoaica Darya Astakhova, locul 256 WTA, a învins-o în primul tur pe Irina Bara, numărul 124 mondial, cap de serie nr. 7, scor 6-3, 6-3.

Astakhova a ajuns pe tabloul principal după ce a obținut, luni, două victorii în minimum de seturi în calificări. În optimile de finală, Astakhova o va întâlni pe Cristina Dinu, cea care a beneficiat de retragerea Mihaelei Buzărnescu, în setul 2. Miki conducea cu 6-1, 5-3, moment în care s-a accidentat la gleznă și a fost nevoită să se retragă.

După Cristina Dinu, Alexandra Cadanțu-Ignatik (153 WTA) s-a calificat și ea în optimi grație victoriei obținute în fața rusoaicei Natalia Vikhlyantseva (255 WTA), scor 6-4, 6-3. În optimi, Alexandra va juca cu Kristina Mladenovic, din Franța, cap de serie nr. 6, care s-a impus în runda inaugurală în fața croatei Tena Lukas, 2-6, 7-6 (5), 6-3.

Andreea Prisăcariu, eliminată la simplu, dar calificată în sferturi la dublu

În debutul sesiunii de marți, Andreea Prisăcariu și Briana Szabo, două dintre româncele beneficiare de wild-card, au fost eliminate în primul tur.

Andreea Prisăcariu a fost învinsă de rusoaica Anastasia Zakharova, 0-6, 3-6, în timp ce Szabo a cedat în fața jucătoarei maghiare Reka Luca Jani, scor 1-6, 2-6. Și Lavinia Tănăsie s-a oprit în primul tur, după 5-7, 3-6 cu argentinianca Paula Ormaechea.

Ieșeanca Andreea Prisăcariu s-a calificat, în schimb, în sferturile probei de dublu, alături de partenera sa Anita Husaric (Bosnia Herțegovina). Andreea și Anita s-au impus în optimi în fața perechii asiatice Yu Chieh Hsieh/Jing Jing Lu (Taipei/China), scor 6-2, 7-5 și vor întâlni în sferturi cuplul învingător din optimea Camelia Hristea/Ștefana Lazăr (România/România) – Angelina Gabueva/Anastasia Zakharova (Rusia/Rusia, Nr. 2).

De menționat că victoria cea mai categorică a zilei de marți a obținut-o jucătoarea spaniolă Rebeka Masarova (156 WTA), 6-0, 6-0 în primul tur cu australianca Olivia Tjandramulia (lucky loser).

Rezultatele zilei de marți la BCR Iași Open:

Turul 1 simplu

Anastasia Zakharova (Rusia) – Andreea Prisăcariu (România, WC) 6-0, 6-3

Kristina Mladenovic (Franța, Nr. 6) – Tena Lukas (Croația) 2-6, 7-6 (5), 6-3

Darya Astakhova (Rusia, Q) – Irina Bara (România, Nr. 7) 6-3, 6-3

Yuki Naito (Japonia, Q) – Viktorija Golubic (Elveția, Nr. 1) 6-3, 6-4

Nadia Podoroska (Argentina) – Ilona Georgiana Ghioroaie (România, Q) 6-2, 6-3

Reka Luca Jani (Ungaria) – Briana Szabo (România, WC) 6-1, 6-2

Cristina Dinu (România, Q) – Mihaela Buzărnescu (România) 1-6, 3-5 retragere Buzărnescu

Maja Chwalinska (Polonia) – Dea Herdzelas (Bosnia/Herțegovina) 6-2, 6-1

Rebeka Masarova (Spania) – Olivia Tjandramulia (Australia, LL) 6-0, 6-0

Panna Udvardy (Ungaria, Nr. 2) – Despina Papamichail (Grecia) 6-3, 7-5

Alexandra Cadanțu Ignatik (România) – Natalia Vikhlyantseva (Rusia) 6-4, 6-3

Paula Ormaechea (Argentina) – Lavinia Tănăsie (România, LL) 7-5, 6-3

Ekaterine Gorgodze (Georgia, Nr. 8) – Clara Burel (Franța) 7-5, 6-0

Dublu, optimi

Andreea Prisăcariu/Anita Husaric (România/Bosnia Herțegovina) – Yu Chieh Hsieh/Jing Jing Lu (Taipei/China) 6-2, 7-5

Programul zilei de miercuri, 3 august:

Terenul Central (cu începere de la ora 13.00)

Cristina Dinu (România, Q) – Darya Astakhova (Rusia, Q) – optimi

Ana Bogdan (România, Nr. 3) – Oana Simion (România, WC) – turul I

Maja Chwalinska (Polonia) – Olga Danilovic (Serbia, Nr. 4) – optimi, nu înainte de ora 17.30

Reka Luca Jani (Ungaria) – Panna Udvardy (Ungaria, Nr. 2) – optimi, nu înainte de ora 19.00

Terenul 5 (cu începere de la ora 13.00)

Rebeka Masarova (Spania) – Nastasja Schunk (Germania) – optimi

Camelia Hristea/Ștefana Lazăr (România/România) – Angelina Gabueva/Anastasia Zakharova (Rusia/Rusia, Nr. 2) – optimi

Anastasia Detiuc/Elixane Lechemia (Cehia/Franța, Nr. 1) – Briana Szabo/Lavinia Tănăsie (România/România) – optimi

Ilinca Amariei/Cristina Dinu (România/România) – Darya Astakhova/Andreea Roșca (Rusia/România) – optimi

Terenul 6 (cu începere de la ora 13.00)

Beatrice Gumulya/Olivia Tjandramulia (Indonezia/Australia, Nr. 3) – Paula Ormaechea/Prarthana Thombare (Argentina/India)

Filed in: Informațía zilei, Sport

Comments are closed.

;