6:12 am - Friday August 12, 2022

Ana Bogdan s-a calificat în optimi la BCR Iași Open. Cristina Dinu părăsește turneul de la Iași în optimi. Rezultatele complete ale zilei de miercuri

Miercuri s-au disputat primele patru meciuri din optimile de finală pe tabloul de simplu la BCR Iași Open, dar și o ultimă partidă contând pentru turul I.

În acest din urmă meci, Ana Bogdan, favorită nr. 3 la Iași, a învins-o cu un categoric 6-0, 6-2 pe Oana Simion, debutantă pe un tablou WTA, beneficiară a unui wild-card, calificându-se în optimile de finală. În această fază secundă, Ana (locul 75 WTA) o va întâlni pe Anastasia Zakharova, numărul 163 mondial.

În primul meci din optimi, Darya Astakhova (locul 256 WTA) a învins-o pe Cristina Dinu, numărul 313 mondial, scor 6-2, 6-2. Astakhova are dejapatruvictoriifără set pierdut la Iași, douăîncalificărișidouăpetabloul principal, treidintreeleînfațaunorromânce (ȘtefanaLazăr, Irina Bara și Cristina Dinu).

Tot miercuri s-au calificat în sferturile de finalăjucătoarele Panna Udvardy (Ungaria), Rebeka Masarova (Spania) și poloneza Maja Chwalinska.

Panna Udvardy, locul 93 WTA, a doua favorită la Iași, a câștigat duelul maghiar din optimi cu Reka Luca Jani, numărul 135 mondial, scor 6-0, 7-6 (6) și s-a calificat în sferturile de finală la BCR Iași Open.

Poloneza Maja Chwalinska, locul 160 WTA, a trecut în optimi de favorita nr. 4 Olga Danilovic, din Serbia, numărul 115 mondial, scor 7-6 (4), 6-4.

La rândul său, Rebeka Masarova (Spania, locul 156 WTA) a învins-o pe jucătoarea germană Nastasja Schunk, numărul 146 mondial, 4-6, 7-6 (5), 6-4.

În proba de dublu, Andreea Roșca și partenera sa Darya Astakhova s-au calificat în sferturi, în timp ce perechile românești Camelia Hristea/Ștefana Lazăr și Briana Szabo/Lavinia Tănăsie s-au oprit în optimi.

Rezultatele zilei de miercuri, 3 august:

Simplu, turul I

Ana Bogdan (România, Nr. 3) – Oana Simion (România, WC) 6-0, 6-2

Simplu, optimi de finală

Darya Astakhova (Rusia, Q) – Cristina Dinu (România, Q) 6-2, 6-2

Maja Chwalinska (Polonia, 160) – Olga Danilovic (Serbia, Nr. 4) 7-6 (4), 6-4

Panna Udvardy (Ungaria, Nr. 2) – Reka Luca Jani (Ungaria) 6-0, 7-6 (6)

Rebeka Masarova (Spania) – Nastasja Schunk (Germania) 4-6, 7-6 (5), 6-4

Dublu, optimi de finală

Angelina Gabueva/Anastasia Zakharova (Rusia, Nr. 2) – Camelia Hristea/Ștefana Lazăr (România) 6-0, 6-3

Anastasia Detiuc/Elixane Lechemia (Cehia/Franța, Nr. 1) – Briana Szabo/Lavinia Tănăsie (România) 6-3, 6-2

Darya Astakhova/Andreea Roșca (Rusia/România) – Ilinca Amariei/Cristina Dinu (România) 6-0, 7-6 (2)

Beatrice Gumulya/Olivia Tjandramulia (Indonezia/Australia, Nr. 3) – Paula Ormaechea/Prarthana Thombare (Argentina/India) 6-1, 7-5

Programul zilei de joi, 4 august:

Terenul Central (cu începere de la ora 13.00)

Simplu, optimi de finală

Kristina Mladenovic (Franța, Nr. 6) – Alexandra CadanțuIgnatik (România)

Ana Bogdan (România, Nr. 3) – Anastasia Zakharova

Nadia Podoroska (Argentina) – EkaterineGorgodze (Georgia, Nr. 8) – nu înainte de ora 17.30

Yuki Naito (Japonia, Q) – Paula Ormaechea (Argentina) – nu înainte de ora 19.00

Terenul 5 (cu începere de la ora 13.00)

Dublu, sferturi de finală

Anastasia Detiuc/ElixaneLechemia (Cehia/Franța, Nr. 1) – Andrea Lazaro Garcia/Despina Papamichail (Spania/Grecia)

Beatrice Gumulya/Olivia Tjandramulia (Indonezia/Australia, Nr. 3) – Darya Astakhova/Andreea Roșca (/România)

Miriam Bulgaru/Ilona Ghioroaie (România) – Reka Luca Jani/Panna Udvardy (Ungaria, Nr. 4) – nu înainte de ora 15.30

AndreeaPrisăcariu/Anita Husaric (România/Bosnia Herțegovina) – Angelina Gabueva/Anastasia Zakharova (Nr. 2)

Filed in: Informațía zilei, Sport

Comments are closed.

;