Ana Bogdan s-a calificat în sferturile de finală ale turneului BCR Iași Open

Jucătoarea română Ana Bogdan continuă să impresioneze prin evoluțiile sale din această perioadă. După finala disputată la Varșovia, săptămâna trecută, sportiva noastră clasată pe locul 75 mondial a ajuns în sferturile de finală la BCR Iași Open, după ce a învins-o joi, în optimi, pe Anastasia Zakharova, numărul 163 mondial, scor 6-1, 6-2.

Meciul a fost întrerupt din cauza ploii aproximativ două ore, la scorul de 6-1, 1-0 pentru Ana Bogdan, iar după reluarea jocului sportiva noastră a mai cedat doar două game-uri și s-a impus după un nou meci solid.

Ana Bogdan va juca în sferturile de finală cu Ekaterine Gorgodze (Georgia, Nr. 8), care a trecut, tot joi, de Nadia Podoroska (Argentina), scor 6-4, 6-2.

A doua româncă prezentă în optimi, Alexandra Cadanțu Ignatik (153 WTA) a ratat accederea în sferturi, fiind eliminată de Kristina Mladenovic, din Franța, locul 112 WTA și favorită 6, scor 5-7, 3-6.

”Kiki” Mladenovic o va întâlni în sferturi pe a doua favorită, jucătoarea maghiară Panna Udvardy, numărul 93 mondial.

Sesiunea de seară s-a încheiat aproape de miezul nopții cu victoria Paulei Ormaechea (Argentina), locul 248 WTA, 6-3, 7-5 în optimi cu japoneza Yuki Naito, numărul 195 mondial, venită din calificări. Paula Ormaechea va juca în sferturi cu Daria Astakhova.

În proba de dublu, joi s-au disputat trei partide din sferturi,  iar două perechi favorite au fost eliminate.

Principalele favorite, Anastasia Detiuc (Cehia) și Elixane Lechemia (Franța), au fost învinse de cuplul Andrea Lazaro Garcia/Despina Papamichail (Spania/Grecia), scor 6-1, 3-6, 6-10.

În a doua partidă de dublu din sferturi, Andreea Roșca și partenera sa Darya Astakhova au furnizat surpriza și s-au impus în două seturi în fața perechii favorite 3 Beatrice Gumulya/Olivia Tjandramulia (Indonezia/Australia), scor 6-2, 7-5.

Andreea Roșca și  Darya Astakhova vor juca pentru un loc în finala de dublu cu cuplul Andrea Lazaro Garcia/Despina Papamichail (Spania/Grecia).

Rezultatele zilei de joi, 4 august:

Simplu, optimi de finală

Kristina Mladenovic (Franța, Nr. 6) – Alexandra Cadanțu Ignatik (România) 7-5, 6-3

Ana Bogdan (România, Nr. 3) – Anastasia Zakharova6-1, 6-2

Ekaterine Gorgodze (Georgia, Nr. 8) – Nadia Podoroska (Argentina) 6-4, 6-2

Paula Ormaechea (Argentina) – Yuki Naito (Japonia, Q) 6-3, 7-5

Dublu, sferturi de finală

Andrea Lazaro Garcia/Despina Papamichail (Spania/Grecia) – Anastasia Detiuc/Elixane Lechemia (Cehia/Franța, Nr. 1) 1-6, 6-3, 10-6

Darya Astakhova/Andreea Roșca (/România) – Beatrice Gumulya/Olivia Tjandramulia (Indonezia/Australia, Nr. 3) 6-2, 7-5

Reka Luca Jani/Panna Udvardy (Ungaria, Nr. 4) – Miriam Bulgaru/Ilona Ghioroaie (România) 6-2, 6-3