CSC Dumbrăviţa – Poli Iaşi 0-3. Leo Grozavu, la prima victorie pe banca Iaşului

Politehnica Iaşi a învins, sâmbătă, cu scorul de 3-0 (1-0), în deplasare, pe CSC Dumbrăviţa, în etapa a XIII-a a Ligii 2, rezultrat în urma căruia trupa antrenată de Leo Grozavu a urcat pe locul 4 în clasament.

După două meciuri în care nu au reuşit decât un egal (0-0 cu FK Miercurea Ciuc, etapa trecută, în Copou), ieşenii  au tratat cu multă seriozitate meciul din Banat şi la primul şut pe poartă au reuşit deschiderea scorului, în minutul 26, prin Cătălin Hlistei, care a speculat excelent o nesincronizare în careul gazdelor, după un corner executat de pe dreapta de Alin Roman, înscriind simplu, cu latul, din cinci metri, în poarta lui Mikloş. A fost primul gol reuşit de ieşeni în prima repriză în acest campionat, record care cu greu va putea fi egalat!

În partea a doua jocului, oaspeţii au mai reuşit să înscrie de două ori, mai întâi prin Alin Roman (min. 70), după o pasă excelentă în adâncime a lui Marchioni, şi respectiv acelaşi Cătălin Hlistei (omul meciului), care a stabilit scorul final în minutul 74, după ce a fost găsit excelent în careu de pasa lui Roman.

Victorie clară a Iaşului, prima cu Leo Grozavu pe bancă, după un meci fără istoric, în care oaspeţii au arătat mai aproape de pretenţiile unei formaţii care şi-a propus promovarea.

CSC Dumbrăvița: Mikloș – Bura-Koț, Zurbagiu,  Moțiu – Amariei (min. 46 T. Bodri), Olaru (min. 46 Pașcalău), Gîsă (min. 77 Tismonar), Tănase (min. 70 Ungureanu), Ghinescu (min. 46, L. Bodri) – Martinov, Paulevici;

Poli Iași: Jankov – Martac, Lică, Plămadă, Ștefanovici (min. 77 Finica)- Vașvari (min. 57 Telcean), Marchioni – Dumitru (min. 83 Bujor), Roman (min. 83 Fr. Cristea), Hlistei, Harrison (min. 77 Tomczyk);

“Victorie meritată, pentru care băieţii merită felicitări. Se vede de la zi la zi, am mai spus, că echipa începe să se pună pe picioare, însă nu trebuie să ne entuziasmăm prea tare, a fost doar un joc, am profitat poate şi de perioada mai puţin fastă a gazdelor. Am încercat să controlăm partida încă de la început, era foarte important să căpătăm încredere, e bine că după 12 etape am reuşit şi noi să înscriem în prima repriză, după care, bineînţeles, odată cu venirea acelui gol, am căpătat încredere şi cred că a doua repriză a fost la discreţia noastră. Mă bucur pentru Roman că a reuşit să spargă gheaţa, avea nevoie de acest gol, pentru că astfel a căpătat mai multă încredere, pentru că de când a venit la Iaşi era foarte marcat de faptul că nu a reuşit să înscrie. În ceea ce-l priveşte pe Hlistei, pentru mine, el este deja o confirmare, o certitudine. Sunt jucători pe care ne bazăm, pentru că de asta au fost aduşi la Iaşi, pentru a se bate pentru un obiectiv serios. Ne dorim să ajungem în primul rând în play off şi apoi vom vedea. Însă, repet, avem în continuare foarte mult de muncă, mai sunt multe etape, sunt meciuri dificile, sunt rezultate surprinzătoare, inclusiv în această etapă, deci campionatul se joacă, de aceea noi trebuie să intrăm montaţi la fiecare meci”, a declarat, la finalul partidei, antrenorul oaspeţilor, Leo Grozavu.

În celelalte meciuri din etapa a XIII-a s-au înregistrat următoarele rezultate: FK Miercurea Ciuc – Dinamo 0-0 (meci disputat joi), Ripensia Timişoara – Politehnica Timişoara 1-0, Concordia Chiajna – FC Braşov 0-1, Minaur Baia Mare – Progresul Spartac 2-2, Metaloglobus Bucureşti – CS Comunal Şelimbăr 2-0, CSM Slatina – Unirea Constanţa 0-1 şi Unirea Slobozia – Oţelul Galaţi 1-0 (întâlniri disputate sâmbătă).

Meciul Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu va avea loc duminică, 6 noiembrie, de la ora 11.00, etapa urmând să se încheie luni, 7 noiembrie, cu întâlnirea CSA Steaua – Unirea Dej, programată începând cu ora 18.00.

CLASAMENT: 1. CSA Steaua – 26 p, 2. Unirea slobozia – 25 p, 3. Unirea Dej – 25 p, 4. Politehnica Iaşi – 24 p, 5. FK Miercurea Ciuc – 22 p, 6. Oţelul Galaţi – 26 p, 7. CSM Slatina – 19 P, 8. FC Braşov – 19 p, 9. Gloria Buzău – 19 p, 10. Dinamo – 18 p, 11. Concordina Chiajna – 17 p, 12. CS Comunal Şelimbăr – 17 p, 13. Ripensia Timişoara – 15 p, 14. Viitorul Pandurii Târgu Jiu – 15 p, 15. Minaur Baia Mare – 14 p, 16. Progresul Spartac – 13 p, 17. CSC Dumbrăviţa – 13 p, 18. Unirea Constanţa – 12 p,  19. Metaloglobus Bucureşti – 10 p, 20. Politehnica Timişoara – 8 p.

Etapa viitoare: Concordia Chiajna – CSA Steaua (vineri, 11 noiembrie, ora 18.00), Unirea Dej – Gloria Buzău, Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Slobozia, Progresul Spoartac – Ripensia Timişoara, Politehnica timişoara – Metaloglobus BucureştiCS Comunal Şelimbăr – CSM Slatina, Unirea Constanţa – FK Miercurea Ciuc (sâmbătă, 12 noiembrie, ora 11.00), FC Braşov – Politehnica Iaşi (sâmbătă, 12 noiembrie, ora 12.00), Dinamo – CSC Dumbrăviţa (duminică, 13 noiembrie, ora 11.00) şi Oţelul Galaţi – Minaur Baia Mare (marţi, 15 noiembrie, ora 20.00).