5:14 pm - Tuesday April 29, 8966

Poli Iaşi – Foresta Fălticeni 3-1. Victorie de moral a ieşenilor înaintea plecării în cantonamentul din Antalya

Politehnica Iaşi a încheiat vineri, la prânz, seria meciurilor de verificare înaintea plecării în cantonamentul din Antalya cu un joc disputat pe terenul sintetic din Copou în compania liderului Seriei 1 din Liga 3, Foresta Suceava. formaţie care are ca obiectiv promovarea în cel de-al doilea eşalon al ţării. Meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-1 (1-0), în urma golurilor înscrise de Cătălin Itu (min. 26 şi min. 51) şi Alexandru Mogoş (min. 78), respectiv Ilie (min. 60). Itu şi Mogoş, jucători aduşi în această iarnă de la CFR Cluj şi, respectiv, Ripensia Timişoara, au fost, din nou, cei mai buni jucători de la gazde. Dacă în precedentele partide amicale, Leo Grozavu a apelat la jucătorii tineri aflaţi în lot precum şi la cei care au evoluat mai puţin în prima parte a campionatului, în meciul test cu “forestierii”, tehnicianul Iaşului a trimis în teren, încă din primul minut, formula de echipă pe care se va baza, cel mai probabil, în partea a doua a sezonului, respectiv Jankov – în poartă, Kuadio, Tincu, Katanec şi Finica – fundaşi, Marchioni şi Fr. Cristea – închizători, Itu, Hrib şi Hlistei – la mijloc şi Vojtus – în atac. În repriza secundă au intrat la gazde: Ailenei (min. 70 în locul lui Jankov), Olăeru (min. 80 în locul lui Kuadio), Plămadă (min. 46 în locul lui Tincu), Ciaun (min. 60 în locul lui Katanec), Fărcaş (min. 46 în locul lui Marchioni), Roman (min. 60 în locul lui Fr. Cristea), Mogoş (min. 77 în locul lui Itu), R.Ion (min. 60 în locul lui Hlistei) şi Harrison (min. 46 în locul lui Vojtus). Sâmbătă şi duminică, elevii lui Leo Grozavu au liber, urmând ca în perioada 6 – 16 februarie aceştia să se afle în cantonament în Antalya, unde au programate şi trei meciuri de verificare cu echipe din Ucraina, Letonia şi Cehia.