Poli Iaşi – CS Comunal Şelimbăr 4-1. Ieşenii şi-au asigurat calificarea matematică în play off

Cu două etape înainte de încheierea sezonului regulat, Poli Iaşi a obţinut calificarea matematică în play off-ul de promovare în Superligă, după ce elevii lui Leo Grozavu au câştigat sâmbătă, în Copou, cu scorul de 4-1 (2-0), în faţa celor de la CS Comunal Şelimbăr. Alături de moldoveni, până acum s-a mai calificat în play off şi CSA Steaua, formaţie care însă nu are drept de promovare.

Revenind la meciul de sâmbătă, din Copou, disputat în prezenţa a circa 4.000 de spectatori, ieşenii au început excelent partida, Harisson înscriind încă din minutul 2, cu un şut de la marginea careului, după o pasă venită de la Hlistei. În minutul 17, Vaşvari majorează avantajul gazdelor pe tabela de marcaj, în urma unui penalty transformat după un henţ în careu al lui Lumbru. Pe parcursul primei reprize, gazdele au avut şi alte câteva ocazii bune de a marca, prin Martac (min. 24), Plămadă (min. 31) Musi (min. 41) şi Hlistei (min. 42). Mitanul secund începe la fel de fericit pentru moldoveni, în minutul 47, Hlistei introducând, simplu, în poartă balonul respins greşit de Mitrovic, după şutul puternic, din afara careului, expediat de Harisson, aflat într-o foarte bună dispoziţie de joc.

Mulţumiţi de scorul afişat de tabelă, gazdele fac pasul înapoi, lucru de care au profitat promp elevii lui Claudiu Niculescu. În minutul 54, Gele îl învinge pe Jankov cu un şut din afara careului, reducând din diferenţă. Două minute mai târziu, Năstăsie trage puternic din afara careului, însă Jankov respinge miraculos de sub transversală. Acelaşi goalkeeper nord – macedonean îi salvează pe ieşeni de primirea celui de-al doilea gol şi în minutul 90+1, după şutul lui Monea. Scorul final este stabilit în minutul 90+4 de Robert Ion, care fructifică un contraatac de manual al gazdelor. Victorie incontestabilă a Iaşului, care a pornit lansat în cursa pentru promovare.

Poli Iaşi: Jankov – Martac, Plămadă, Katanec, Finica – Vaşvari, Itu (min. 75 Fr. Cristea) – Roman (min. 87 Marchioni), Musi (min. 87 Dumitru), Hlistei (min. 62 R. Ion) – Harisson (min. 76 Vojtus).

CS Comunal Şelimbăr: Mitrovic – Buzan (min. 53 Monea), Palmeş, R. Crişan, Lumbru, Mitrea – Cărăuş, Luca (min. 80 Ursu), Adr. Voicu (min. 69 Nini Popescu) – Năstăsie, Gele.

În celelalte partide din etapa a XVII-a a Ligii 2 (antepenultima a sezonului regulat) s-au înregistrat rezultatele: Gloria Buzău – FC Braşov 1-1 (meciul a avut loc joi), Unirea Slobozia – CSA Steaua 2-2 (meci disputat vineri), CSM Slatina – Oţelul Galaţi 0-0, CSC Dumbrăviţa – Politehnica Timişoara 3-1, Ripensia Timişoara – Unirea Dej 1-2, FK Miercurea Ciuc – Progresul Spartac Bucureşti 2-2, Metaloglobus Bucureşti – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 0-0. Meciul Minaur Baia Mare- Concordia Chiajna, programat iniţial pentru sâmbătă, de la ora 12.00, a fost amânat pentru duminică, la ora 11.00, întrucât la ora jocului terenul era îmbibat cu apă. Ultimul meci al etapei, Dinamo – Unirea Constanţa, va avea loc luni, de la ora 17.00.

Clasament: 1. CSA Steaua – 34 p, 2. Poli Iaşi – 34 p, 3. Oţelul Galaţi – 32 p, 4. Unirea Slobozia – 30 p, 5.  Unirea Dej – 30 p, 6. Gloria Buzău – 27 p, 7. FK Miercurea Ciuc – 26 p, 7. FC Braşov – 24 p, 9. Dinamo – 24 p, 10. CSM Slatina – 23 p, 11. Concordia Chiajna – 23 p, 12. Viitorul Pandurii Târgu Jiu – 22 p, 13. CSC Dumbrăviţa – 22 p, 14. CS Comunal Şelimbăr – 21 p, 15. Metaloglobus – 17 p, 16. Ripensia Timişoara – 16 p, 17. Progresul Spartac – 16 p, 18. Minaur Baia Mar e- 15 p, 19. Politehnica Timişoara – 12 p, 20. Unirea Constanţa – 12 p.

Etapa viitoare (sâmbătă, 4 martie): Gloria Buzău – Unirea Slobozia, CSA Steaua – Minaur Baia Mare, Concordia Chiajna – Ripensia Timişoara, Unirea Dej – Metaloglobus Bucureşti, Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina, Oţelul Galaţi – FK Miercurea Ciuc, Progresul Spartac – CSC Dumbrăviţa, Politehnica Timişoara – Poli Iaşi, FC Braşov – Unirea Constanţa.