5:13 pm - Wednesday April 20, 0089

Poli Iaşi – Progresul Spartac Bucureşti 3-1. Ieşenii încheie en-fanfare sezonul regulat

Poli Iaşi a încheiat en-fanfare sezonul regulat al Ligii 2, cu cinci victorii consecutive în ultimele cinci runde, dintre care ultimele trei au fost obţinute în acest an, după reluarea campionatului. Ultima victimă a ieşenilor din această serie incredibilă de succese a fost formaţia Progresul Spartac Bucureşti, care a cedat duminică, în Copou, cu scorul de 1-3 (0-1), în etapa a XIX-a a Ligii 2 (ultima a sezonului regulat).

Calificaţi în play off încă de acum două etape, moldovenii nu au avut nicio emoţie în meciul contra celor de la Progresul Spartac, formaţie care a promovat în premieră, vara trecută, în Liga 2.

Ca de fiecare dată în ultimele partide susţinute pe teren propriu, gazdele au început în forţă şi întâlnirea cu bucureştenii, Kuadio (min. 2) şutând frumos, din vole, pe lângă poartă, după lovitura liberă de la 20 de metri executată de Alin Roman. Cinci minute mai târziu, acelaşi Alin Roman (aflat într-o dispoziţie excelentă de joc) şutează din prima, după o pasă a lui Hlistei, balonul trecând milimetric pe lângă poarta lui Contoş. În minutul 11, balonul expediat din marginea careului mare de Hlistei este respins în trnsversală de goal keeper-ul oaspeţilor. Poli Iaşi domină categoric partida, Marchioni (min. 34) ratând o altă bună oportunitate de a deschide scorul, după ce balonul trimis de mijlocaşul argentinian a fost respins de portarul advers. Deschiderea scorului avea totuşi să se producă la ultima fază a primei reprize (min. 45+1), atunci când balonul trimis puternic de Alin Roman din lovitură liberă de la 16 metri nu a mai putut fi reţinut de către Contoş.

Imediat după reluare (min. 47), Itu trimite inteligent un balon peste apărarea oaspeţilor, care ajunge la Harrison, după care atacantul britanic al Iaşului îl “aruncă” perfect peste nefericitul goal keeper al oaspeţilor. În minutul 60, Alexandru Musi face 3-0, după o acţiune persoană de toată frumuseţea. Văzându-se cu “sacii în căruţă”, ieşenii nu mai forţează, permitând oaspeţilor să înscrie golul de onoare în minutul 86, prin Vlad Marica, care fructifică cu succes un contraatac-fulger pornit din terenul propriu. Scor final: Poli Iaşi – Progresul Spartac Bucureşti 3-1, rezultat în urma căruia elevii lui Leo Grozavu încheie sezonul regulat pe poziţia a doua, la egalitate de puncte cu CSA Steaua Bucureşti (formaţie care nu are drept de promovare), însă cu golaveraj mai slab.

Poli Iaşi: Jankov (mi. 82 Ailenei) – Kuadio, Tincu, Katanec, Finica – Marchioni, Itu (min. 73 Fr. Cristea) – Roman (min. 73 Mogoş), Musi, Hlistei (min. 64 R. Ion) – Harrison (min. 73 Vojtus).

Progresul Spartac: Contoş – Şandru (min. 66 V. Marica), Parfeon, Leafu, Menn – Matei, Petcu (min. 45 Grigore), Lixandru, Costea (min. 66 Tong) Ohaci (min. 46. Purice) – Stanciu (min. 73 Andrei).

În elelalte partide din etapa a XIX-a a Ligii 2, desfşurate toate duminică, de la ora 13.00, s-au înregistrat rezultatele: Dinmo Bucureşti – Politehnica Timişoara 1-1, Unirea Slobozia – FC Braşov 2-2, Minaur Baia Mare – FC Buzău 1-1, Metaloglobus Bucureşti – Concordia Chiajna 2-1, CSM Slatina – Unirea Dej 1-1, Ripensia Timişoara – CSA Steaua Bucureşti 0-2, CSC Dumbrăviţa – Oţelul Galaţi 1-1, FK Miercurea Ciuc – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 1-2, Unirea Constanţa – CS Comunal Şelimbăr 0-3.

Clasament: 1. CSA Steaua – 40 p, 2. Politehnica Iaşi – 40 p, 3. Oţelul Galaţi – 36 p, 4. Unirea Dej – 32 p, 5. Gloria Buzău – 31 p, 6. Dinamo Bucureşti – 31 p, 7. Unirea Slobozia – 31 p, 8. Concordia Chiajna – 29 p, 9. FC Braşov – 28 p, 10. CSM Slatina – 27 p, 11. FK Miercurea Ciuc – 26 p, 12. Viitorul Pandurii Târgu Jiu – 25 p, 13. CS Comunal Şelimbăr – 24 p, 14. CSC Dumbrăviţa – 24 p, 15. Metaloglobus Bucureşti – 21 p, 16. Progresul Spartac – 17 p, 17. Ripensia Timişoara – 16 p, 18. Minaur Baia Mare – 16 p, 19. Politehnica Timiţoara – 13 p, 20. Unirea Constanţa – 12 p.

CSA Steaua Bucureşti, Politehnica Iaşi, Oţelul  Galaţi, Unirea Dej, Gloria Buzău şi Dinamo Bucureşti s-au calificat în play off. Potrivit regulamentului, cele şase formaţii, care vor juca în sistem tur-retur (10 etape), îşi păstrează punctele cu care au încheiat sezonul regulat.  După disputatea celor 10 etape, formaţiile clasate pe primele două locuri vor promova direct în Superligă, iar cele situate pe locurile 3 şi 4 vor juca un meci de baraj pentru promovare cu ocupantele locurilor 14 şi 13 din prima ligă. CSA Steaua Bucureşti nu are drept de promovare în Superligă, din cauza statutului juridic înregistrat la Federaţia Română de Fotbal (FRF), locul acestei formaţii în clasament, la finalul play off-ului urmând să fie luat de următoarea echipă.

Tragerea la sorţi a meciurilor din play off-ul Ligii 2 va avea loc luni, 13 martie, de la ora 13.00, la sediul FRF.

Filed in: Informațía zilei, Sport