O remiză cât o înfrângere: Poli Iaşi – Gloria Buzău 1-1 (1-0)

Poli Iaşi nu a reuşit decât o remiză în meciul disputat vineri după amiază, în Copou, împotriva Gloriei Buzău, în etapa a II-a din play off-ul Ligii 2. Ieşenii, care au făcut cel mai slab meci din acest sezon pe teren propriu, au deschis primii scorul, prin Cătălin Hlistei (min. 31), după un corner executat perfect de pe partea stângă de Alin Roman, oaspeţii egalând în repriza secundă, prin Angelov (min. 47).

Prima repriză a fost una în care ambele formaţii s-au întrecut în greşeli, cu pase trimise direct la adversar şi execuţii tehnice ratate, care au demonstrat, încă o dată, diferenţa enormă dintre primele două eşaloane. Cu ceva noroc, gazdele au plecat în avantaj la vestiare, însă cei care au fost cu adevărat mai periculoşi  pe parcursul primelor 45 de minute au fost oapeţii, care au ratat incredibil prin Boiciuc (min. 7 şi min. 23). De partea celalaltă, Roman (min. 4), Hlistei (min. 22) şi Musi (min. 42) au avut oportunităţi de a înscrie, însă şuturile expediate nu şi-au găsit ţinta.

Şi în repriza secundă, tot Gloria Buzău a fost echipa mai combativă şi cea care s-a apropiat mai mult de poarta lui Jankov. Munteanu (min. 53) scapă singur pe un contraatac, însă se pierde cu firea şi trimite balonul aiurea, iertându-i pe ieşeni de o înfrângere ruşinoasă. Alin Roman, din nou cel mai bun jucător al Iaşului, putea aduce fericirea în Copou în min. 72, 81 şi 90+6, când balonul expediat de acesta a trecut milimetric pe lângă buturile porţii adverse, ori a fost reţinut, nu fără dificultate, de către Relu Stoian. S-a încheiat Poli Iaşi – Gloria Buzău 1-1 (1-0), rezultat perfect echitabil, care-i urcă totuşi pe moldoveni pe primul loc în clasament.

Poli Iaşi: Jankov – Kuoadio, Plămadă (min. 77 Tincu), Katanec, Ştefanovici (min. 66 Finica) – Vaşvari (min. 77 Marchioni), Itu, Roman – Musi, Vojtus (min. 77 R. Ion), Hlistei (min. 53 A. Dumitru);

Gloria Buzău: Stoian – Oteliţă, Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu (min. 50 Şuteu) – Gaitan (min. 81 Pandele), Lopez – Lazăr (min. 46 V. Munteanu), Greu (min. 46 V.Alexandru), Angelov (min. 81 Marku – Boiciuc;

Într-un alt meci din etapa a II-a a play off-ului, disputat joi, Oţelul Galaţi – CSA Steaua 3-2. Partida Unirea Dej – Dinamo Bucureşti va avea loc duminică, 2 aprilie, de la ora 16.00.

Clasament: 1. Poli Iaşi – 44 p, 2. CSA Steaua – 43 p, 3. Oţelul Galaţi – 39 p, 4. Gloria Buzău – 33 p, 5. Dinamo – 32 p, 6. Unirea Dej – 32 p.

Etapa viitoare (sâmbătă, 8 aprilie): Dinamo Bucureşti – Oţelul Galaţi, Gloria Buzău – Unirea Dej, CSA Steaua – Politehnica Iaşi.