5:14 pm - Friday April 30, 1148

Politehnica Iaşi – Ştiinţa Petroşani 19-18. Revenire spectaculoasă a ieşenilor după pauză

Politehnica Iaşi a obţinut sâmbătă o nouă victorie în Liga Naţională de Rugby (LNR), pe teren propriu, scor 19-18 (0-12), cu Ştiinţa Petroşani, consolidându-şi locul 1 în clasamentul Grupei 2.

Succesul gazdelor este cu atât mai important cu cât la pauză, aceştia erau conduşi pe tabelă cu 12-0, după de oapeţii au reuşit două eseuri şi o transformare! În repriza a doua, ieşenii au revenit senzaţional şi au reuşit, la rândul lor, trei eseuri, ultimul chiar în ultimul minut de joc, şi două transformări.

Pentru Politehnica au marcat: Ciprian Husdup, Florin Curcan şi Narcis Holbocianu – câte un eseu fiecare şi Sergiu Michiduţă – două transformări.

În celălalt meci din Grupa 2, disputat tot sâmbătă, CSM Galaţi – RC Griviţa Roşie Bucureşti 14-10. CS Năvodari a stat.

Clasament: 1. Politehnica Iaşi – 12 p, 2. Ştiinţa Petroşani – 5 p, 3. CS Năvodari – 4 p, 4. CSM Galaţi – 4 p, 5. RC Griviţa UNEFES Bucureşti – 1 p.

Etapa viitoare (sâmbătă, 29 aprilie), Politehnica Iaşi se va deplasa la Năvodari, urmând ca în ultima etapă a turului să aibă liber. În prima etapă din retur, ieşenii vor juca tot în deplasare (sâmbătă, 13 mai), cu CSM Galaţi, urmând ca prima partidă pe teren propriu să aibă loc abia pe 20 mai, în compania celor de la Griviţa UNEFS Bucureşti. .

Rezultate Grupa 1: Steaua – Dinamo 25-14 şi SCM USV Timişoara – CSM Ştiinţa Baia Mare 22-14.

Clasament: 1. Steaua – 14 p, 2. SCM USV Timişoara – 13 p, 3. Dinamo – 9 p, 4. CSM Ştiinţa Baia Mare – 1 p, 5. CS Universitatea ELBI Cluj – 0 p.

Rezultate Grupa 3: CSM Bucovina Suceava – RC Bârlad1 8-66. Meciul Constanţa – RC Gura Humorului a fost amânat pentru data de 28 mai.

Clasament: 1. RC Bârlad – 10 p, 2. RC Gura Humorului – 5 p, 3. CSM BUcivina Suceava – 0 p, 4. CSM Constanţa – nu a jucat.