Universitatea Cluj – Politehnica Iaşi 63-83. Ieşenii, la un pas de calificarea la turneul final de promovare în Liga Naţională

Baschetbaliştii de la Politehnica Iaşi au obţinut duminică o victorie foarte importantă, în deplasare, în confruntarea cu Universitatea Cluj, scor 83-63 (20-23, 30-10, 17-20, 16-10), în penultima etapă din grupa valorică 1-8 a Ligii I.

Succesul elevilor antrenorului Gabriel Clapon este cu atât mai importantă cu cât gazdele erau una dintre principalele contracandidate la calificarea la turneul final de promovare în Liga Naţională.

În ciuda scorului, întâlnirea a fost una destul de echilibrată, ambele formaţii aflându-se pe rând la conducere pe tabela de marcaj. Ieşenii au început mai bine partida, însă s-au gripat pe finalului primului sfert, pe care l-au încheiat în dezavantaj. În cel de-al doilea sfert, oaspeţii au jucat la adevărata lor valoare, reuşind să se distanţeze confortabil la pauza mare. Ultimele două sferturi au fost împărţite de cele două formaţii, însă diferenţa de scor în favoarea ieşenilor nu a mai putut fi surmontată de către gazde.

Cei mai buni marcatori ai Politehnicii au fost Dragoslav (19 puncte, 1×3 – 7 recuperări), Băsescu (5, 1×3), Pădineanu (14, 4×3), Boghean (13, 3×3 – 8 recuperări) şi Rotariu (22, 4×3 – 11 recuperări).

Într-o altă partidă din cadrul acestei etape, disputată duminică: CS Vâlcea 1924 Râmnicu Vâlcea – CSM Corona Braşov 56-97. Luni este programată întâlnirea CSU 2 Sibiu – CSU Craiova, iar marţi cea dintre LABC Laguna 2 Bucureşti şi Agronomia Bucureşti.

Clasament: 1. CSM Corona Braşov – 26 p, 2. CS Vâlcea 1924 Râmnicu Vâlcea – 23 p, 3. Agronomia Bucureşti – 20 p, 4. Politehnica Iaşi – 19 p, 5. CSU 2 Sibiu — 16 p, 6. CS Universitatea Craiova – 16 p, 7. Universitatea Cluj – 15 p, 8. ABC Laguna 2 Bucureşti – 12 p.

În ultima etapă din grupa valorică 1-8 a Ligii 1, Politehnica Iaşi va întâlni duminică, 14 mai, în Sala Polivalentă, formaţia CSU 2 Sibiu, partida fiind decisivă pentru ocuparea ultimului loc care permite calificarea la turneul final de promovare în Liga Naţională.

Filed in: Informațía zilei, Sport