CSM Galaţi – Politehnica Iaşi 11-17 (5-5). Ieşenii se menţin pe primul loc în clasament

În prima etapă a returului Ligii Naţionale de Rugby (LNR) – Grupa 2, Politehnica Iaşi a învins sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 17-11 (5-5), pe CSM Galaţi, după o partidă suprinzător de echilibrată, având în vedere că oaspeţii porneau în această întâlnire ca mari favoriţi.

Elevii antrenorilor Cosmin Rațiu și Mihai Stuparu au deschis scorul încă din minutul 5, când Husdup a marcat un eseu. După ce la pauză a fost egalitate pe tabela de scor, în partea a doua, oaspeţii s-au desprins la 12-5 în minutul 56, când același Husdup și-a trecut încă o încercare în cont, iar Michiduță a transformat. Gazdele au reuşit să reducă din handicap (8-12), însă Budăian a risipit orice emoţie în tabăra Iaşului, după ce a înscris un un eseu în minutul 73, urcând scorul la 17-8 în favoarea Politehnicii. Pe final  gălăţenii au avut o tresărire de orgoliu şi au înscris printr-o transformare, neputând, însă, să mai schimbe soarta întâlnirii.

Politehnica Iaşi: Cangea (min. 31 Ghinuț), Matei (min. 56 Goncear), David (min. 56 Gherasim) – Holbocianu (min. 56 Fânariu), Vieru-Găină – Budăian (min. 74 Sandu), Baboiu, Arariței – Vaman (min. 67 Ignea), Husdup – Matveev, Văcaru,  Mișin, Nicuță – Michiduță. Husdup a fost delcarat jucătorul meciului.

În cealalată partidă din etapa a VI-a a LNR (Grupa 2), desfăşurată tot sâmbătă: Griviţa UNEFS Bucureşti – CS Năvodari 43-31 (17-10). Ştiinţa Petroşani a stat.

Clasament: 1. Politehnica Iaşi – 17 p, 2. Ştiinţa Petroşani – 10 p, 3. Griviţa UNEFS Bucureşti – 10 p, 4. CSM Galaţi – 10 p, 5. CS Năvodari – 8 p.

Etapa viitoare, Politehnica Iaşi va întâlni sâmbătă, 20 mai, de la ora 11:00, pe Stadionul „Tepro”, formaţia Grivița UNEFS București.